Երեւանում մեկնարկում է դարթսի մրցաշարը, որը կանցնի «սպորտը հանուն հավասար հնարավորությունների» կարգախոսով: Մրցաշարը նվիրված է մայրության եւ գեղեցկության օրվան եւ կանցնի ապրիլի 5-ին «No Problem» զվարճանքների կենտրոնում, որի նպատակն է ուշադրությունը հրավիրել հաշմանդամ կանանց խնդիրներին, մասնավորապես, սահմանափակ հնարավորություններով մարդկանց իրավունքների պաշտպանության հարցերին:
Մրցաշարի նախաձեռնողը «Հույսի կամուրջ» հասարակական կազմակերպությունն է` «Արեւելքի առաքելություն» միջազգային կազմակերպության եւ Դանիայի միջազգային զարգացման գործակալության աջակցությամբ:
Ի տարբերություն անցյալ տարվա մրցաշարի, այս տարի հասարակական կազմակերպություններին, որոնք զբաղվում են սահմանափակ հնարավորություններով մարդկանց խնդիրներով, եւ ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչներն միացան նաեւ պատվավոր հյուրեր:
Նշենք, որ սա դարթսի երկրորդ մրցաշարն է: Առաջինը անց է կացվել անցյալ տարի նույն կազմակերպիչների նախաձեռնությամբ: Ինչպես PanARMENIAN.Net-ին է հաղորդել մրցաշարի կազմակերպիչ Զարուհի Բատոյանը, նման մրցաշարերը առաջին անգամը չէ, որ անց են կացվում, սակայն այս մրցաշարն առանձնահատուկ է: «Մեր կազմակերպության նախաձեռնությամբ ամեն տարի ֆուտզալի մրցաշար է անցկացվում ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների շրջանում, որն արդեն ավանդական բնույթ է կրում, անցկացվեց նաեւ սեղանի թենիսի մրցաշար: Սակայն դարթսի մրցաշարը հակտանշական է նրանով, որ մասնակցության հնարավորություն է տալիս հաշմանդամներին: Անցյալ տարի մենք անցկացրեցինք դարթսի առաջին մրցաշարը, որին մասնակցեց 60 մարդ: Այս տարի նախորդ տարվա մասնակիցներին միացան նաեւ հայտնի մարզիկներ եւ հայկական շոու բիզնեսի ներկայացուցիչներ: Մեր նախաձեռնության հիմնական նպատակն է հանրության ուշադրությունը հրավիրել հաշմանդամների խնդիրներին: Մենք ցանկանում ենք մարդկանց գիտակցությանը հասցնել, որ հաշմանդամները եւս մեր հասարակության լիիրավ անդամներ են: Ուստի մեր բոլոր մրցաշարերն անց են կացվում «սպորտը հանուն հավասար հնարավորությունների» կարգախոսով»,-նշել է Բատոյանը:

В Ереване состоится турнир по дартсу, который пройдет под девизом «спорт – ради равных возможностей». Турнир приурочен ко дню материнства и красоты и пройдет 5 апреля в развлекательном центре «No Problem». Его целью является привлечение внимания общественности к проблемам женщин-инвалидов, в частности, к вопросам, касающимся защиты прав людей с ограниченными возможностями.
Организатором турнира является общественная организация «Мост надежды», при содействии международной организации «Миссия Восток» (Mission East) и агентства международного развития Дании.
В отличие от прошлогоднего турнира, в этом году кроме представителей общественных организаций, занимающихся вопросами людей с ограниченными возможностями, и СМИ, в турнире примут участие также почетные гости.
Отметим, что это второй турнир по дартсу. Первый проводился в прошлом году по инициативе тех же организаторов. Как сообщила корреспонденту PanARMENIAN.Net организатор турнира Заруи Батоян, подобные турниры проводятся не впервые, но среди прочих турнир по дартсу занимает особое место. «По инициативе нашей организации ежегодно проводится турнир по футзалу среди представителей СМИ, который уже получил традиционный характер, также был турнир по настольному теннису. Но турнир по дартсу примечателен тем, что дает возможность участия инвалидам. В прошлом году мы провели первый турнир по дартсу, в котором приняло участие 60 человек. В этом году к прошлогодним участникам присоединятся также известные спортсмены и представители армянского шоу-бизнеса. Основной целью нашего предприятия является привлечение внимания общественности к проблемам инвалидов. Мы хотим довести до сознания людей, что инвалиды – тоже полноправные члены нашего общества. Поэтому все наши турниры проводятся под девизом «спорт – ради равных возможностей», – отметила Батоян.