13 Մայիս 2021 - 06:58 AMT
Նախարարի պաշտոնակատարը և ԱԻՆ փրկարար ծառայության տնօրեն Արմեն Գասպարյանը մայիսի 14-16-ը կմասնակցեն ԱՊՀ ուժերի «Համալիր անվտանգություն-2021» անվտանգության սարքավորումների 13-րդ միջազգային սրահի աշխատանքներին, տեղեկացնում է ԱԻՆ մամուլի ծառայությունը։
Հայկական պատվիրակությունը կայցելի ՌԴ ԱԻՆ «Ճգնաժամային կառավարման ազգային կենտրոն»՝ ծանոթանալու հաստատության գործունեությանը, կմասնակցի հրշեջ-փրկարարների հուշարձանների համալիրում ծաղկեդրման արարողությանը, նախատեսված են արտակարգ իրավիճակների արձագանքման զորավարժություններ:
Նախատեսված են նաև այցելություններ հատուկ ռիսկի փրկարարական գործողությունների «Լիդեր» և ՌԴ ԱԻՆ Նոգինսկի փրկարարական կենտրոններ:
Այցի շրջանակում հայկական պատվիրակությունը կմասնակցի միջազգային ցուցադրական զորավարժություններին, կքննարկվեն նաև երկու երկրի հումանիտար կառույցների գործակցության ընդլայնման հնարավորությունները:
Այցը տեղի է ունենում ադրբեջանցի զինծառայողների Սյունիք ներխուժելու և Սև լճի տեղանքում 3․5 կմ խորանալու ֆոնին, որը վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը որակել է որպես դիվերսիոն անցում, նշել, որ իրավիճակը նախաճգնաժամային է, եթե ոչ ճգնաժամային, և հայտարարել, որ ՀՀ-ն չի կարող նման վիճակ հանդուրժել։

Исполняющий обязанности министра по чрезвычайным ситуациям Армении Андраник Пилоян и директор Службы спасения МЧС Армен Гаспарян 13 мая отбыли с рабочим визитом в Москву. Об этом сообщает пресс-служба МЧС.
С 14 по 16 мая они примут участие в работах XIII Международного салона оборудования безопасности «Комплексная безопасность-2021».
Кроме того, армянская делегация посетит Национальный антикризисный центр МЧС России для ознакомления с деятельностью учреждения, примет участие в церемонии возложения цветов перед Памятником пожарным-спасателям. Предусмотрены и учения по реагированию на чрезвычайные ситуации.
В повестке также визиты в спасательные центры особого риска «Лидер» МЧС РФ и в спасательные центры Ногинска. В рамках визита армянская делегация примет участие в показательных международных учениях, также будут обсуждены возможности расширения сотрудничества между гуманитарными структурами двух стран.
Глава МЧС Армении отбыл в РФ на фоне кризисной ситуации в стране. Утром 12 мая вооруженные силы Азербайджана пересекли государственную границу Республики Армения со стороны Сюникской области, углубились на 3.5 километра и окружили Черное озеро.