Ռուսաստանը կաջակցի ՀՀ-ին և Ադրբեջանին սահմանին լարվածության կարգավորման հարցում, եթե այդպիսի խնդրանք լինի երկու կողմից։ Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ փոխղեկավար Անդրեյ Ռուդենկոն։
«Դա նորմալ իրավիճակ է, երբ կողմերը նման իրավիճակում դիմում են oգնության, աջակցության համար, առավել ևս, որ մենք ունենք փորձ՝ նոյեմբերի 10-ի և հունվարի 11-ի հայտարարությունների մշակման համատեքստում։ Ուստի եթե նման դիմում լինի բոլոր մասնակիցների կողմից, ոչ թե մեկ կողմից, նկատի ունեմ՝ Ադրբեջանից և Հայաստանից, մենք պատրաստ կլինենք ցուցաբերել այն աջակցությունը, որը կարող ենք»,- ասել է նա, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
Ռուդենկոն հայտնել է, որ ՀԱՊԿ անդամ երկրների ԱԳ նախարարները մայիսի 19-ին Դուշանբեում կքննարկեն լարվածությունը հայ-ադրբեջանական սահմանին։
«ԱԳՆ ղեկավարները հավաքվում են Դուշանբեում՝ քննարկելու օրակարգի բոլոր հարցերը։ Ես չեմ բացառում, որ այդ հարցը ևս կքննարկվի։ Կարծում եմ՝ հիմնական բանավեճը տեղի կունենա Դուշանբեում նախարարների հանդիպման շրջանակում»,- ասել է նա։

18 Май 2021 - 08:49 AMT
Россия окажет Армении и Азербайджану содействие в урегулировании напряженности на границе, если такая просьба поступит от обоих государств. Об этом заявил журналистам замглавы МИД РФ Андрей Руденко.
«Это нормальная ситуация, когда стороны в такой обстановке обращаются к нам за помощью, за содействием, за посредничеством, тем более что опыт у нас есть в контексте разработки заявления от 9 ноября и 11 января. Поэтому если такое обращение поступит со стороны всех участников, а не только от одной из сторон, я имею в виду от Азербайджана и Армении, тогда мы готовы будем оказать то содействие, которое мы можем», – сказал он, пишет ТАСС.
Руденко сообщил, что министры иностранных дел стран – членов Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) обсудят 19 мая в Душанбе напряженность на армяно-азербайджанской границе.
«Главы МИД в Душанбе собираются, чтобы обсудить все стоящие на повестке дня вопросы. Я не исключаю, что этот вопрос будет там обсуждаться. Я думаю, что основная дискуссия состоится в Душанбе на полях встречи министров», – отметил он.