18 Մայիս 2021 - 09:06 AMT
Ադրբեջանցիները մասնակիորեն ավերել են Շուշիի հայկական գերեզմանոցը՝ հարթակ բացելով շենքերի կառուցման համար։ Այդ մասին հայտնել է Caucasus Heritage Watch կազմակերպությունը՝ արբանյակային լուսանկարներ հրապարակելով, որտեղ երևում է, որ դեպի քաղաք տանող ճանապարհի արևմտյան կողմում տարածքի մի մասը հարթեցվել է շենքերի համալիր կառուցելու համար։
2020-ի սեպտեմբերի 14-ի լուսանկարում, մինչ Լեռնային Ղարաբաղում պատերազմական գործողությունների մեկնարկը, երևում է, որ գերեզմանոցի այդ մասը կանգուն է, իսկ արդեն 2021թ․ փետրվարի 14-ի և ապրիլի 10-ի լուսանկարներում արդեն տեսանելի են շինարարության հետքերը։
Նշվում է, որ մեծ գերեզմանոցում, որը տարածվում էր ճանապարհի երկու կողմում, եղել է 1834-1920թթ․ 96 շիրմաքար և 12-13թթ․ երկու խաչքար, այդ թվում հայտնի մելիքների գերեզմաններ։
Թեև շինարարությունը ծավալվում է ծառախիտ շրջանում, այնուամենայնիվ, 2021թ․ փետրվարի լուսանկարներում երևում են բազմաթիվ գերեզմանաքարեր, իսկ երևանյան Monument Watch ծառայության կողմից ներկայացված փաստաթղթերում մանրամասն նկարագրված են կոնկրետ տեղանքները։
Ըստ կազմակերպության՝ առկա տվյալներով հնարավոր չէ որոշել ոչ վնասված շիրիմների քանակը, ոչ վնասված հատվածները։
Caucasus Heritage Watch-ն իր հրապարակման մեջ դիմել է Ադրբեջանի նախագահին, ինչպես նաև կոչ արել ՅՈւՆԵՍԿՕ-ին գնահատել վնասի աստիճանն ու պահպանել այդ պատմական վայրը։
Ավելի վաղ Արցախի ԱԳ նախարար Դավիթ Բաբայանը տեղեկացրել էր, որ Ադրբեջանի իշխանություններն օգտագործում են հայկական գերեզմանոցի գերեզմանաքարերը Հադրութից դեպի Շուշի ճանապարհի շինարարության համար։

18 Май 2021 - 07:45 AMT
Азербайджан частично разрушил многовековое армянское кладбище в карабахском городе Шуши для строительства комплекса зданий. Об этом сообщает организация Caucasus Heritage Watch, публикуя спутниковые снимки, на которых видно, что часть территории на западной стороне дороги, ведущей в город, была выровнена при строительстве комплекса зданий.
На снимке от 14 сентября 2020 года, еще до войны в Нагорном Карабахе, видно, что часть кладбища находится в целости и сохранности, а уже на снимках от 14 февраля и 10 апреля видны следы строительства на этой территории.
Отмечается, что на большом кладбище, простирающемся по обе стороны дороги, было 96 надгробий 1834-1920 годов и два хачкара 12-13 вв, в том числе гробницы знатных армянских семей (меликов).
Хотя строительство велось в районе, затененном деревьями, на снимках от февраля 2021 года видно множество надгробий, а в документации, предоставленной службой Monument Watch в Ереване, подробно описаны конкретные участки в этом месте.
Организация отмечает, что по имеющимся данным невозможно определить ни количество поврежденных могил, ни затронутые участки.
В своей публикации Caucasus Heritage Watch обратилась к президенту Азербайджана, а также призвала ЮНЕСКО непосредственно оценить степень ущерба и сохранить это историческое место.
Ранее глава МИД Нагорного Карабаха Давид Бабаян сообщил, что власти Азербайджана используют могильные плиты с армянского кладбища для строительства дороги из Гадрута через Каринтак и оттуда в Шуши.