Համացանցում շրջանառվող տեղեկությունները, թե ադրբեջանական զինված ուժերն իրենց դիրքերն առաջ են տվել նաև Արցախում, ընդ որում՝ միանգամից մի շարք ուղղություններով՝ հատկապես Քարվաճառի հատվածից, իրականությանը չեն համապատասխանում։ Այդ մասին հայտարարել է Արցախի Անվտանգության խորհուրդը։
«Հավաստիացնում ենք, որ Արցախի պատկան կառույցները՝ այդ թվում նաև խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարության հետ ձևավորված սերտ փոխգործակցության միջոցով, լիարժեք վերահսկում են Արցախի Հանրապետությունում առկա հրադադարի պայմանները և շփման գծի ներկայիս կոնֆիգուրացիան՝ բնակչության համար շարունակաբար ապահովելով պատշաճ անվտանգային միջավայր։
Այս ամենի հետ մեկտեղ, կրկին հորդորում ենք լրատվական միջոցներին՝ զերծ մնալ ռազմական թեմաներով սիրողական քննարկումներից՝ բնակչության շրջանում անհանգստություն չառաջացնելու նպատակով և հետևել միայն պաշտոնական լրատվությանը», – ասվում է հայտարարության մեջ։

18 Май 2021 - 10:43 AMT
Слухи о том, что азербайджанские вооруженные силы продвинулись в направлении ряда участков в Республике Арцах (Нагорно-Карабахской Республике), в том числе со стороны Карвачара (Кельбаджара), не соответствуют действительности. Об этом сообщает пресс-служба Совета безопасности Арцаха.
Совбез Арцаха уверяет, что государственные структуры республики во взаимодействии с миротворческим контингентом РФ полностью контролируют режим прекращения огня и нынешнюю конфигурацию на линии соприкосновения, постоянно обеспечивая надлежащей среды безопасности для населения НКР.
«Вместе со всем этим мы еще раз призываем СМИ воздерживаться от любительских дискуссий на военную тематику, чтобы не вызывать беспокойства у населения, и следить только за официальными новостями», – говорится в заявлении.