20 Մայիս 2021 - 06:45 AMT
ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենն ու ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը մայիսի 19-ին Ռեյկյավիկում տեղի ունեցած հանդիպմանը քննարկել են նաև տարածաշրջանային հարցեր՝ այդ թվում անդրադառնալով «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտության երկարաժամկետ քաղաքական կարգավորման որոնումներին»։ Այդ մասին ասվում է ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի ներկայացուցիչ Նեդ Փրայսի հայտարարության մեջ, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Լավրովը կառուցողական է անվանել ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի հետ հանդիպումը։
«Զրույցը ինձ կառուցողական թվաց։ Կա ընկալում, որ անհրաժեշ է հաղթահարել այն անառողջ իրավիճակը, որը ստեղծվել է Մոսկվայի և Վաշինգտոնի միջև նախորդ տարիներին»,-ասել է նա, գրում է «Վեդոմոստին»։
Ըստ նրա, ՌԴ և ԱՄՆ հարաբերություններում շատ են «փլատակները» և դրանք «մաքրելը» հեշտ չի լինելու։ Լավրովը նշել է, որ Բլինքենի և նրա թիմի մոտ զգացել է դա անելու միտում։
«Մեր կողմից ևս կա նման տրամադրվածություն»,-ասել է Լովրովը,
Ըստ Լավրովի, Մոսկվան պատրաստ է դիտարկել և լուծել երկկողմ օրակարգի ցանկացած հարց, այդ թվում՝ տարածաշրջանային և գլոբալ խնդիրներին, հակամարտութուններին և ճգնաժամերին առնչվող։
Ապրիլի 13-ին տեղի ունեցած հեռախոսազրույցի ժամանակ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենն առաջարկել էր ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինին քննարկել հայ-ամերիկյան հարաբերությունների ամբողջ օրակարգը գագաթնաժողովում, որը կարող է կազմակերպվել որևէ երրորդ երկրում։

Глава МИД России Сергей Лавров обсудил с госсекретарем США Энтони Блинкеном региональные вопросы, в том числе поиски долговременного политического разрешения конфликта между Арменией и Азербайджаном. Диалог состоялся в Рейкьявике 19 мая.
Лавров назвал конструктивным разговор с госсекретарем США. «Беседа показалась мне конструктивной. Есть понимание необходимости преодолеть нездоровую ситуацию, которая сложилась в отношениях между Москвой и Вашингтоном в предыдущие годы», – отметил министр, пишут «Ведомости».
По его словам, в отношениях России и США очень много «завалов», и «разгребать» их непросто. Лавров отметил, что почувствовал у Блинкена и его команды нацеленность на то, чтобы это сделать. «За нами дело не станет», – сказал он.
Москва, по словам Лаврова, готова рассматривать и решать любые вопросы двусторонней повестки, в том числе по региональным и глобальным проблемам, конфликтам и кризисам.
Ранее министр иностранных дел РФ Сергей Лавров по итогам переговоров с главой МИД Таджикистана Сироджиддином Мухриддином заявил, что Россия в рамках Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) предложила оказать Баку и Еревану содействие по урегулированию ситуации на границе и выступила с инициативой о создании армяно-азербайджанской комиссии для делимитации и демаркации.