Ռուսաստանը կողմ է ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի առաքելության շուտափույթ գործուղմանը Լեռնային Ղարաբաղ։ Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ պատասխանելով այն հարցին, թե ինչպիսին է ՌԴ արձագանքը, որպես ԵԱՀԿ ՄԽ անդամի, Լեռնային Ղարաբաղի հայկական մշակութային ժառանգության հանդեպ Ադրբեջանի վանդալիզմին։
Ադրբեջանի իշխանություններն այսպես կոչված վերանորոգման աշխատանքների պատրվակով հեռացրել են Շուշիի Ղազանչեցոց եկեղեցու գմբեթը՝ նպատակ ունենալով խեղել եկեղեցու հայկական դիմագիծը։ Բաքուն նաև Արցախի հայկական եկեղեցիների «աղվանացման» հակագիտական թեզն է առաջ տանում։
«Լեռնային Ղարաբաղի և հարակից շրջանների պատմամշակութային ժառանգության պահպանման թեման քննարկվում է պաշտոնական Բաքվի և Երևանի հետ մեր բոլոր շփումներում։ Մասնավորապես, այդ հարցը շոշափվել է նաև ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի ՀՀ և Ադրբեջան այցի ժամանակ։ Հանդես ենք գալիս տարածաշրջան ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի առաքելության շուտափույթ գործուղման օգտին։
Աշխատում ենք նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գծով»,-ասել է Զախարովան։
Նա հավելել է, որ համանախագահների ապրիլի 13-ի հայտարարության մեջ կրոնական և պատմամշակութային ժառանգության պահպանման հարցը դասվել է այն հարցերի շարքին, որոնք լրացուցիչ ջանքեր են պահանջում Ադրբեջանից և ՀՀ-ից։
ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահների հայտարարության մեջ ասվում է, որ անհրաժեշտ է լրացուցիչ ջանքեր գործադրել վերացնելու համար Լեռնային Ղարաբաղ մուտքի սահմանափակումները, այդ թվում միջազգային հումանիտար կազմակերպությունների համար, ապահովել կրոնական և պատմամշակութային ժառանգության պաhպանումը։

РФ выступает за скорейшую организацию миссии ЮНЕСКО в Нагорный Карабах. Об этом заявила 21 мая официальный представитель МИД РФ Мария Захарова, отвечая на вопрос, какова реакция российской стороны как сопредседателя Минской группы ОБСЕ на вандализм Азербайджана в отношении армянского культурного наследия Нагорного Карабаха.
Власти Азербайджана под прикрытием так называемых ремонтных работ удалили купол армянской церкви Казанчецоц в Шуши с целью исказить армянский архитектурный облик церкви. В дополнение к этому, власти Азербайджана, нарушая резолюцию СБ ООН, выдвигают антинаучные тезисы об «албанизации» армянских церквей Арцаха.
«Тема сохранности культурно-исторического наследия в Нагорном Карабахе и прилегающих районах регулярно обсуждается в наших контактах с официальными Баку и Ереваном. В частности, она затрагивалась в ходе рабочего визита министра иностранных дел России Сергея Лаврова в Армению и Азербайджан в первой половине мая. Выступаем за скорейшую организацию миссии ЮНЕСКО в регион. Работаем и по линии сопредседателей Минской группы ОБСЕ», – отметила Захарова.
Она добавила, что в принятом сопредседателями 13 апреля заявлении обозначено – сохранение и защита религиозного и культурного наследия относятся к числу вопросов, требующих от Азербайджана и Армении принятия дополнительных усилий.
В заявлении сопредседателей МГ ОБСЕ говорится о необходимости принятия дополнительных усилий для снятия ограничений на доступ в Нагорный Карабах, в том числе для представителей международных гуманитарных организаций, сохранение и защиту религиозного и культурного наследия, поощрение прямых контактов и сотрудничества между затронутыми конфликтом общинами, а также укрепление мер доверия между людьми.