27 Մայիս 2021 - 06:47 AMT
ՀԱՊԿ մամուլի քարտուղար Վլադիմիր Զայնետդինովը, անդրադառնալով ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի՝ կազմակերպության վերաբերյալ ԱԺ-ում արված հայտարարություններին, ասել է, որ դրանք ի գիտություն է ընդունել, խորհրդակցությունների անցկացման աշխատանքները շարունակվում են, տեղեկացնում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Հայաստանի վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի տեղեկություններն ի գիտություն են ընդունվել: ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի նախագահ Էմոմալի Ռահմոնի հանձնարարականներին համապատասխան աշխատանքը շարունակվում են»,-ասել է Զայնետդինովը:
Նա հիշեցրել է նաև, որ ավելի վաղ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Վալերի Սեմերիկովը պաշտպանության և անվտանգության կոմիտեների նախագահների համակարգող խորհրդակցության ժամանակ հայտարարել է, որ իրավիճակը հայ-ադրբեջանական սահմանին շտապ միջոցներ է պահանջում, առաջին հերթին քաղաքական և դիվանագիտական բնույթի, ինչպես նաև սահմանազատում և սահմանագծում սահմանի այդ հատվածում։
Փաշինյանն Ազգային ժողովում ասել էր, որ ՀԱՊԿ-ի գործողությունների արագությունը չի գոհացնում հայկական կողմին և որ կազմակերպությունը հստակ չի հայտարարել, թե Ադրբեջանը պետք է դուրս բերքի զորքը ՀՀ տարածքից։ Նա չէր բացառել նաև ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին դիմելու հավանականությունն Ադրբեջանի հետ սահմանին տիրող իրավիճակի պատճառով, եթե ՀԱՊԿ մեխանիզմները թույլ չտան լուծել այս խնդիրը:

Заявления и.о. премьера Армении Никола Пашиняна относительно ОДКБ, озвученные на парламентском часе республики, приняты к сведению, работа по проведению консультаций продолжается, заявил РИА Новости пресс-секретарь ОДКБ Владимир Зайнетдинов.
«Информация и.о. премьер-министра Армении Никола Пашиняна принята к сведению. Работа в соответствии с поручением председателя совета коллективной безопасности ОДКБ Эмомали Рахмона продолжается», – заявил Зайнетдинов.
26 мая Пашинян, выступая в парламенте Армении заявил, что армянская сторона не исключает обращения в Совет безопасности ООН из-за ситуации на границе с Азербайджаном, если механизмы ОДКБ не позволят решить эту проблему. Кроме того, он сообщил, что Армению не удовлетворяет скорость действий ОДКБ относительно решения проблемы границы с Азербайджаном, и добавил, что организация не выразила публично по этому поводу четкую позицию.
Ранее заместитель генсека ОДКБ Валерий Семериков на заседании координационного совещания председателей комитетов по обороне и безопасности заявил, что ситуация на армяно-азербайджанской границе требует принятия срочных мер, в первую очередь политико-дипломатического характера, а также проведения демаркации и делимитации на данном участке госграницы.