13 Մարտ 2009 - 18:08 AMT
Հայաստանի հավաքականի հարձակվող եւ մոսկովյան «Լոմոկոտիվի»` արդեն նախկին խաղացող Հովհաննես Գոհարյանի անցումը բելոռուսական «Բատե» ՖԱ վերջապես տեղի ունեցավ: Նշենք, որ Գոհարյանի տեղափոխության մասին ասեկոսեները սկսեցին տարածվել ռուսական ԶԼՄ-ում դեռեւս փետրվար ամսին: Եւ ահա երեկ բելոռուսական ակումբը, վերադառնալով Թուրքիայից, որտեղ ուսումնա-մարզական հավաք էր անցկացնում, հայ հարձակվողի հետ պայմանագիր կնքեց: Այդ կապակցությամբ մոսկովյան «Լոմոկոտիվի» նախագահ Նիկոլայ Նաումովը պատմեց այն մասին, թե ինչու ակումբը չեղյալ հայտարարեց Գոհարյանի հետ ունեցած պայմանագիրը:
«Ես հանդիպեցի Գոհարյանի գործակալի հետ: Վերջինս խնդրեց չեղյալ հայտարարել Գոհարյանի պայմանագիրն այն կապակցությամբ, որայժմ ակումբները այնքան էլ մեծ ցանկությամբ չեն վարձակալում խաղացողներին: Մի քանի թիմեր հրաժարվեցին վարձակալել նրան: ակումբները ցանկանում են երկար ժամկետով խաղացող: Մենք նման պայմանի գնացինք եւ չեղյալ հայտարարեցինք պայմանագիրը: Բայց պայմանավորվածություն կա, որ անհրաժեշտության դեպքում Գոհարյանը գերապատվությունը կտա «Լոկոմոտիվին»: «Մեր դռները միշտ բաց են Գոհարյանի համար: Երբ նա անցնի այդ պրակտիկան, նա կվերադառնա»,- Նաումովի խոսքերն է մեջբերում «Լոմոկոտիվ-Ինֆոն»:
Լոկոմոտիվի գլխավոր մարզիչ Ռաշիդ Ռախիմովի խոսքով, Գոհարյանը պահեստայինների մեջ կլիներ, եթե Լոկոմոտիվում մնար:
«Գոհարյանը հիմնավոր էր մարզվում, հաջող խաղեր էր վարում երիտասարդական թիմում: Բայց պետք է հասկանալ, որ երիտասարդականում մեր խաղացողները 17-18 տարեկան են, իսկ Հովհաննեսը անցել է այդ մակարդակից: «Նա պետք է տղամարդկանց ֆուտբոլի լավ դպրոց անցնի, ինչպես իր ժամանակին արեց Դենիս Գլուշակովը: Մենք չէինք կարող նրան սպասեցնել: Եթե մենք նրան թիմում թողնեինք, շատ բարձր կլիներ այն բանի հավանականությունը, որ նա կմնար պահեստային: Եթե նրան հաջողվի գտնել իրեն մեկ այլ թիմում, մենք բոլորս շատ ուրախ կլինենք: Նա պետք է անցնի այդ դպրոցը, որպեսզի մեծ ֆուտբոլ խաղա»,- ավելացրել է Ռախիմովը:

13 Март 2009 - 18:08 AMT
Переход нападающего сборной Армении и уже бывшего игрока московского “Локомотива” Оганнеса Гоаряна в белорусский ФК “Батэ” наконец состоялось. Отметим, что слухи о трансфере Гоаряна начали фигурировать в российских СМИ еще в феврале. И вот вчера белорусский клуб по возвращении из Турции, где проводил учебно-тренировочный сбор, заключил с армянским нападающим контракт. В связи с этим президент московского “Локомотива” Николай Наумов рассказал о том, почему клуб расторг контракт с Гоаряном.
“Я встречался с агентом Гоаряна. Он попросил расторгнуть контракт Гоаряна в связи с тем, что сейчас клубы очень неохотно берут игроков в аренду. Несколько команд отказалось брать его в аренду. Клубы хотят игрока надолго. Мы пошли на такое условие и расторгли контракт. Но есть договоренность, что в случае необходимости, Гоарян отдаст предпочтение “Локомотиву”. Наши двери для него всегда открыты. Когда он пройдет эту практику, он вернется”, – приводит слова Наумова “Локомотив-Инфо”
По словам главного тренера Локомотива Рашида Рахимова Гоарян был бы в запасе, останься он в Локомотиве.
“Гоарян тренировался с основой, играл успешно в молодежной команде. Но надо понимать, что в молодежке у нас игроки по 17-18 лет, а Оганнес перерос этот уровень. Ему нужно пройти хорошую школу мужицкого футбола, как в свое время это сделал Денис Глушаков. Мы не могли его задерживать. Если бы мы его оставили в команде, вероятность того, что он сидел бы в запасе, была бы очень высокой. Если ему удастся найти себя в другой команде, мы все будем очень рады. Ему нужно пройти эту школу, чтобы играть в большой футбол”, – добавил Рахимов