13 Մարտ 2009 - 19:04 AMT
Օրերս Հայաստանի նետաձիգների հավաքականը վերադարձավ Ժեշուվ քաղաքից, որտեղ մասնակցում էր նետաձգության 10-րդ աշխարհի ձմեռային առաջնությանը: Գլխավոր մարզչի եւ Հայաստանի նետաձիգների ֆեդերացիայի փոխնախագահ Բորիս Վասիլյանի գլխավորությամբ Լեհաստան էին մեկնել 4 մարզիկներ` Հովհաննես Պետրոսյանը, Գրիգոր Դովմալյանը, Գոհար Շահնազարյանն ու Նունե Վասիլյանը: Բոլոր հայ նետաձիգները հանդես էին գալիս 18+18 մարզաձեւում, սակայն անհաջող: Ըստ Բորիս Վասիլյանի, բոլորն անհաջող հանդես եկան, հատկապես Հովհաննես Պետրոսյանն ու Գրիգոր Դովմալյանը:
«Տղամարդկանց մրցումներում մեր թիմն անհաջող հանդես եկավ, Հովհահնես Պետրոսյանը գրավեց 55 տեղը, իսկ Դովմալյանը` 53-րդ: Աղջիկները հանդես էին գալիս կանանց պատանեկան առաջնության շրջանակներում եւ ավելի լավ ցուցանիշներ ցույց տվեցին: Գոհար Շահնազարյանը զբաղեցրեց 18-րդ տեղը, իսկ Նունե Վասիլյանը` 28-րդ: Այժմ մենք նախապատրաստվում ենք Գրան-պրիի երկրորդ փուլին, որը տեղի կունենա մայիսի 19-24-ը Սոֆիայում: Այնուհետեւ հունիսին մենք կմասնակցենք Գրան-պրիի երրորդ փուլին Անթալիայում հունիսի 2-7-ը: Իսկ Գրան-պրիի 1 փուլին, որը կանցնի Ֆրանսիայում ապրիլի 14-19-ը, մենք չենք մասնակցի: Իսկ ապրիլի 10-15 Հայաստանում կմեկնարկի երկրի նետաձգության առաջնությունը, որի արդյունքում մենք կպարզենք հավաքականի կազմը առաջիկա մրցաշարում»,-ասել է Վասիլյանը:
Հայաստանի հավաքականը կմասնակցի նաեւ 45-րդ աշխարհի ամառային առաջնությանը, որը կանցնի Ուլսանում (Հարավային Կորեա) սեպտեմբերի 1-10-ը: Իսկ 2010 թվականի Գրան-պրիի 2 փուլը կանցնի Հայաստանում:
«Հարավային Կորեայում կայանալիք առաջնությանը մենք դեռ չենք սկսել պատրաստվել: Սակայն ասեմ, որ մենք պայմանավորվածություն ունենք Վրաստանի նետաձիգների ֆեդերացիայի հետ: Ամեն տարի մենք մեկնում ենք Վրաստան, որտեղ մասնակցում ենք մրցաշարին` Վրաստանի, Թուրքիայի, Ադրբեջանի ու մեր հավաքականների միջեւ: Սա նախապատրաստական փուլի միջոցառումներից մեկն է,-ասել է Վասիլյանը,-Հայաստանում այդ սպորտաձեւի կարեւոր խնդիրներից մեկը մարզիկների քանակն է` նրանք շատ քիչ են: Տղամարդիկ մոտավորապես 11-12 հոգի են, իսկ կանայք 3-4: Ես կարծում եմ, որ այս մարզաձեւը հարկավոր է գովազդել: Իսկ ինչ վերաբերում է 2010թ. Գրան-պրիի 2 փուլին, ապա մենք ստացանք այդ մրցաշարն անցկացնելու իրավունքը, սակայն դեռեւս կոնկրետ ոչ մի բան ասել չեմ կարող: Գուցե միայն այն, որ մրցաշարը կանցնի Երեւանում, կամ Էջմիածնում»,-հավելել է նա:
Հարավային Կորեայում աշխարհի ամառային առաջնությանը հայ նետաձիգները ելույթ կունենան M1 մարզաձեւում, որը ներկայացնում է 90, 70, 50 եւ 30մ հեռավորության նետաձգությունը տղամարդկանց եւ 70,60,50,30մ հեռավորության նետաձգություն կանանց համար:

На днях сборная Армении по стрельбе из лука вернулась из польского города Жешув, где принимала участие в 10-ом зимнем чемпионате мира по стрельбе из лука. Из Армении в Польшу под руководством главного тренера и заместителя президента Федерации стрельбы из лука Армении Бориса Василяна отбыли 4 спортсмена: Оганес Петросян, Григор Довмалян, Гоар Шахназарян и Нуне Василян. Все армянские лучники выступили в дисциплине 18+18, но неудачно. По словам Бориса Василяна все выступили неудачно, особенно Оганес Петросян и Григор Довмалян.
«В мужском соревновании наша команда выступила неудачно. Оганес Петросян занял 55 место, а Довмалян – 53. Девушки участвовали в женском юношеском соревновании и показали намного более приемлемый результат. Гоар Шахназарян заняла 18 место, а Нуне Василян – 28. Сейчас мы готовимся ко второму этапу Гран-при, который пройдет с 19 по 24 мая в Софии. Затем в июне мы примем участие в третьем этапе Гран-при в Анталии со 2- по 7 июня. А в 1 этапе Гран-при, который пройдет во Франции, с 14 по 19 апреля, мы не примем участия. А с 10 по 15 апреля в Армении возьмет старт чемпионат страны по стрельбе из лука, по окончании которого мы решим состав сборной на предстоящие турниры»,- сказал Василян.
Сборная Армении по стрельбе из лука примет участие также в 45-ом летнем чемпионате мира, который пройдет в Ульсане (Южная Корея) с 1 по 10 сентября. А 2 этап Гран-при 2010 года пройдет в Армении.
«К ЧМ в Южной Корее мы пока не начали готовиться. Но скажу вам, что у нас договоренность с федерацией стрельбы из лука Грузии. Мы каждый год едем в Грузию, где принимаем участие в турнире, в который включены сборные Грузии, Турции, Азербайджана и наша команда. Это одно из мероприятий подготовительного этапа, – сказал Василян, – одна из важных проблем этого вида спорта в Армении – это количество спортсменов: их очень мало. Мужчин примерно 11-12, а женщин 3-4. Я думаю, что стрельба из лука также нуждается в популяризации в стране. А что касается 2 этапа Гран-при 2010г., то мы получили право на проведение этого турнира, но пока ничего конкретного сказать не могу. Разве, что турнир пройдет или в Ереване или в Эчмиадзине», – добавил он.
На летнем ЧМ в Южной Корее армянские лучники будут выступать в дисциплине М1, которая представляет стрельбу на дистанции 90, 70, 50 и 30м для мужчин и 70, 60, 50, 30м – для женщин.