3 Հունիս 2021 - 13:42 AMT
«Ամպրոպ-2021» հատուկ զորավարժությունն այս անգամ կանցկացվի Հայաստանում։ Այդ մասին հայտարարել է ՀԱՊԿ մամուլի քարտուղար Վլադիմիր Զայնետդինովը։
Նա տեղեկացրել է, որ զորավարժությունը կանցկացվի 2 փուլով՝ զրահատեխնիկայի, հատուկ ավտոտրանսպորտի, ավիացիայի, ԱԹՍ-ների, հատուկ վարժեցրած որոնողական շների կիրառմամբ։
Հունիսի 1-3-ը Հայաստանում անցկացվել են շտաբային բանակցություններ զորավարժության նախապատրաստման վերաբերյալ, որը նախատեսում է ՀԱՊԿ արագ արձագանքման հավաքական ուժերի հատուկ նշանակության ուժերի ձևավորում, գրում է Interfax-ը։
« Ամպրոպ» հատուկ զորավարժությունները սովորաբար թմրանյութերի ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարին են նվիրված:

Специальное учение «Гром-2021» пройдет на территории Армении в 2020 году, будет привлечена авиация и бронетехника. Об этом сообщил пресс-секретарь ОДКБ Владимир Зайнетдинов.
«В ходе учения, проведение которого запланировано на территории Республики Армения, будут отработаны в два этапа практические действия с задействованием бронетехники, специального автотранспорта, авиация, БПЛА, служебно-розыскных собак»,- заявил Зайнетдинов журналистам, пишет «Интерфакс».
Он отметил, что с 1 по 3 июня в Армении проведены штабные переговоры по подготовке данного учения, оно предусматривает формирование сил специального назначения Коллективных сил оперативного реагирования ОДКБ.
Учения «Гром» по линии ОДКБ обычно посвящены борьбе с незаконным оборотом наркотиков.
В ОДКБ входят Армения, Белоруссия, Казахстан, Киргизия, Россия и Таджикистан, который председательствует в ОДКБ в 2021 году.