ՌԴ, Ֆրանսիայի և Գերմանիայի ԱԳ նախարարներ Սերգեյ Լավրովը, Ժան Իվ լը Դրիանը և Հայկո Մաասը հունիսի 7-ին հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկել են նաև իրավիճակը հայ-ադրբեջանական սահմանին և Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ։
Նրանք անդրադարձել են 2020թ․ նոյեմբերի 10-ի և 2021թ․ հունվարի 11-ի ՌԴ, ՀՀ և Ադրբեջանի ղեկավարների եռակողմ հայտարարությունների կատարման ընթացքին։
«Կարևորվել է հրադադարի ռեժիմի խստիվ պահպանումը և առաջացող տարաձայնությունների քաղաքական, դիվանագիտական հանգուցալուծման անհրաժեշտությունը։ Նախարարները հաստատել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի դերակատարությունն Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև բանակցային գործընթացում։ Ռուսական կողմը նշել է, որ միջազգային կազմակերպությունների ցանկացած միացում գործընթացին հնարավոր է միայն Բաքվի և Երևանի համաձայնությամբ»,-ասվում է ՌԴ ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ։
Նախարարները քննարկել են միջազգային օրակարգի մի շարք այլ հարցեր։
Հունիսի 8-ին, ՀՀ ԶՈւ N զորամասի պայմանագրային զինծայառող, շարքային Ա. Քաթանյանը, մառախուղի պատճառով ապակողմնորոշվելով տեղանքում, հայտնվել է Ադրբեջանի ԶՈւ վերահսկողության տակ գտնվող տարածքում։

Министры иностранных дел России, Франции и Германии Сергей Лавров, Жан-Ив Ле Дриан и Хайко Маас провели телефонный разговор, в ходе которого, среди прочего, обсудили ситуацию на армяно-азербайджанской границе и вопрос Нагорного Карабаха, а также процесс реализации положений трехсторонних заявлений от 10 ноября 2020 и 11 января 2021 года между лидерами Армении, РФ и Азербайджана. Об этом сообщает пресс-служба МИД РФ.
Главы МИД трех стран подчеркнули необходимость строгого соблюдения режима прекращения огня и необходимость разрешения политических споров политическими и дипломатическими средствами. Министры подтвердили роль Минской группы ОБСЕ в переговорном процессе между Арменией и Азербайджаном.
Российская сторона отметила, что вовлечение в процесс какой-либо международной организации возможно только с согласия Еревана и Баку.