15 Հունիս 2021 - 12:36 AMT
ՌԴ և ԱՄՆ նախագահներ Վլադիմիր Պուտինը և Ջո Բայդենը կքննարկեն Լեռնային Ղարաբաղի հարցը։ Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահի օգնական Յուրի Ուշակովը։
Ըստ նրա, ի թիվս այլ հարցերի՝ Մերձավոր Արևելք, Սիրիա, Լիբիա, նախագահները կքննարկեն նաև տարածաշրջանային հարցեր՝ ներառյալ Լեռնային Ղարաբաղի հարցը։
ԱՄՆ և ՌԴ նախագահների հանդիպման օրակարգում է նաև Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ իրավիճակի, Կորեական թերակղզում կարգավորման, Աֆղանստանում, Ուկրաինայում, Բելառուսում իրավիճակին առնչվող հարցերը։
Երկու նախագահների հանդիպումը կայանալու է հունիսի 16-ին։
Վլադիմիր Պուտինը և Ջո Բայդենը երկու հեռախոսազրույց են ունեցել՝ հունվարի 26-ին և ապրիլի 13-ին։ Մինչ այդ, 2011-ին նրանք ունեցել են անձնական հանդիպում, երբ Բայդենն ԱՄՆ փոխնախագահ էր։

15 Июнь 2021 - 12:41 AMT
Президенты РФ и США Владимир Путин и Джо Байден обсудят нагорно-карабахский вопрос. Об этом заявил помощник президента России Юрий Ушаков.
По его словам, среди прочих вопросов – Ближний Восток, Сирия, Ливия, ситуация вокруг ядерной программы Ирана, урегулирование ситуации на Корейском полуострове, в Афганистане, на Украине и в Белоруссии – президенты обсудят и региональные вопросы, включая вопрос Нагорного Карабаха.
Встреча двух лидеров намечена на 16 июня.
Владимир Путин с Джо Байденом провели два телефонных разговора – 26 января и 13 апреля. До этого у них была личная встреча в 2011 году, когда Байден был вице-президентом США.