Վարանդայի (Ֆիզուլի) շրջանում հունիսի 21-ին իրականացված որոնողական աշխատանքների ընթացքում, փրկարարները տարհանել են ևս 3 աճյուն: Արցախի ՆԳՆ արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայությունից հայտնում են, որ նախնական տվյալներով վերջիններս ռազմագործողությունների մասնակիցներ են:
Աճյունները ՀՀ տեղափոխելուց հետո՝ ինքնությունը պարզելու նպատակով կնշանակվի դատաբաժշկական փորձաքննություն:
Այսպես, 2020 թվականի նոյեմբերի 13-ից մինչև 2021 թվականի հունիսի 21-ը ներառյալ՝ Ադրբեջանի կողմից բռնազավթված տարածքներից հայտնաբերվել և տարհանվել է 1583 աճյուն, որից 27-ը նախնական տվյալներով՝ քաղաքացիական անձինք են:

21 Июнь 2021 - 14:55 AMT
21 июня в ходе поисковой операции в районе Варанда (Физули) в Нагорном Карабахе спасатели эвакуировали еще три тела. Об этом сообщает Госслужба по чрезвычайным ситуациям МВД Республики Арцах (Нагорно-Карабахской-Республики).
По предварительным данным, последние являются участниками боевых действий. Для установления личности погибших в Армении будет назначена судебно-медицинская экспертиза.
Таким образом, с 13 ноября 2020 года по 21 июня включительно с оккупированных Азербайджаном территорий Карабаха были эвакуированы 1583 тела, 27 из погибших, по предварительным данным, – мирные жители.