Բաքվի ծանր հանցագործությունների դատարանում հունիսի 23-ին մեկնարկել է 44-օրյա պատերազմի մասնակից ՌԴ քաղաքացի Էդուարդ Դուբակովի դեմ հարուցված քրգործով դատավարությունը։
Դատավոր Սամիր Ալիևի նախագահությամբ ընթացող նիստում ճշտվել են մեղադրյալի տվյալները, դատավորը ներկայացրել է նրա իրավունքները, գրում է «Sputnik Ադրբեջանը»։
Հաջորդ նիստը կկայանա հունիսի 30-ին։
Դուբակովին մեղադրում են Ադրբեջանի ՔՕ «ահաբեկչություն, ահաբեկչության ֆինանսավորում» 214-3.1 հովածով, «անդամակցություն կամ մասնակցություն հանցավոր խմբավորմանը» 218.2 հոդվածով, Ադրբեջանի սահմանի ապօրինի հատում 318.2 հոդվածով։
Հունիսի 23-ին Բաքվում նաև տեղի կունենա հայ ռազմագերիներ Լյուդվիգ Մկրտչյանի և Ալյոշա Խոսրովյանի դեմ հարուցված քրգործով հերթական դատական նիստը։
Բաքուն արդեն 20 տարվա ազատազրկման է դատապարտել Ադրբեջանում գերության մեջ գտնվող լիբանանահայ Վիգեն Էուլջեկչյանին։ Նրան մեղադրում են «ահաբեկչական գործողությունների» մեջ, սակայն նա ժխտել է բոլոր մեղադրանքները՝ հայտարարելով, որ քննության ժամանակ ցուցմունքները տվել է ճնշման տակ։ Էուլջեկչյանի դեմ ամբողջ մեղադրանքը կառուցված է նրա «խոստովանական» ցուցմունքների վրա։

23 Июнь 2021 - 11:02 AMT
В Бакинском суде по тяжким преступлениям 23 июня начался судебный процесс по уголовному делу гражданина России Эдуарда Дубакова, по сообщению азербайджанской стороны, воевавшего в Нагорном Карабахе на стороне Армении.
Судебный процесс назначен на 30 июня.
В отношении гражданина РФ Эдуарда Дубакова было возбуждено уголовное дело по статьям 214-3.1 (терроризм, финансирование терроризма), 218.2 (участие в преступном сообществе (преступной организации) либо в объединении организаторов, руководителей или иных представителей организованных групп) , 318.2 (незаконное пересечение государственной границы Азербайджана) УК Азербайджана.
Ранее суд в Баку приговорил незаконно удерживаемого в Азербайджане пленного армянина из Ливана Вигена Эулджекчяна к 20 годам тюрьмы. Ему предъявлено обвинение по статьям «наемничество», «терроризм», «незаконное пересечение госграницы Азербайджана». Однако ливанский армянин опроверг все обвинения, заявив, что давал показания под давлением.