Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) նախագահ Պետեր Մաուրերը, Մոսկվա կատարելիք այցին ընդառաջ, դրական է գնահատել փոխգործակցությունը ՌԴ հետ, այդ թվում` Սիրիայում և Լեռնային Ղարաբաղում:
Նա նշել է, որ ՌԴ-ն միջազգային ասպարեզում առանցքային դերակատարներից է և կարող է կարևոր մասնակցություն ունենալ ճգնաժամային իրավիճակների հանգուցալուծմանը, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
«Մենք տարբեր ոլորտներում ՌԴ հետ ունենք համագործակցության բարձր մակարդակ, ինչպես, օրինակ, Սիրիայի և Լեռնային Ղարաբաղի դեպքերում է։ Կարևոր է, որ միջազգային դերակատարները գործեն հումանիտար հարցերի կարգավորման հարցերում»,- հայտարարել է Մաուրերը:
Հունիսի 23-ին նախատեսված է Պետեր Մաուրերի հանդիպումը ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ։ Մաուրերը կմասնակցի Մոսկվայի Միջազգային անվտանգության խորհրդաժողովին։

Президент Международного комитета Красного Креста (МККК) Петер Маурер позитивно оценил взаимодействие с Россией, в том числе в Сирии и Нагорном Карабахе.
Российская Федерация является одним из ключевых игроков на международной арене и может сыграть важную роль в разрешении кризисных ситуаций, заявил он, пишет ТАСС.
«У нас хороший уровень сотрудничества с Российской Федерацией на многих уровнях, как на месте событий, например, в Сирии и Нагорном Карабахе, так и через наш постоянный диалог в Москве, Женеве и других столицах», – констатировал Маурер.
Президент МККК выразил уверенность, что «посредством совместных усилий всех игроков, особенно государств, таких как Россия, являющихся участниками Женевских конвенций, можно приблизиться к цели смягчения гуманитарных проблем в вооруженных конфликтах».