Նիդերլանդների խորհրդարանը բոյկոտել է Բաքվում կայանալիք ՈւԵՖԱ-ի ֆուտբոլային հանդիպումը՝ արձագանքելով ՀՀ պահանջին։ Այդ մասին հայտնել է Նիդերլանդների հայկական կազմակերպությունների միությունը (FAON)։
Հունիսի 23-ին Նիդերլանդների Ներկայացուցիչների պալատն ընդունել է ներկայացուցիչներին Ադրբեջան չուղարկելու առաջարակը, եթե Նիդերլանդների հավաքականն իրավունք ստանա խաղալու քառորդ եզրափակչում, որը կայանալու է Բաքվում հուլիսի 3-ին։
FAON-ը շնորհակալություն է հայտնել Նիդերլանդների խորհրդարանի անդամներին, որոնք հանդես են եկել այդ առաջարկով։ Այդպիսով՝ ոչ թագավորը, ոչ կառավարությունն իրենց ներկայացուցիչներին չեն ուղարկի Ադրբեջան ֆուտբոլային հանդիպումները դիտելու։
Փաստաթղթում նշվում է, որ Արցախյան 44-օրյա պատերազմից հետո դեռևս ավելի քան 200 հայ գերի է ապօրինի պահվում Ադրբեջանում, ինչը միջազգային իրավունքի կոպիտ խախտում է։ Փաստաթղթում նաև դատապարտվում է այսպես կոչված «Ավարի պուրակի» բացումը Բաքվում։
Հայտարարության մեջ ասվում էր, որ եթե Նիդերլանդները հունիսի 27-ին հաղթեն Չեխիային ֆուտբոլի Եվրո-2020-ում, իրավունք կստանան մասնակցելու Բաքվում կայանալիք քառորդ եզրափակչին Դանիայի կամ Ուլեսի հետ, սակայն Նիդերլանդները պարտվեցին։

29 Июнь 2021 - 14:35 AMT
Парламент Нидерландов бойкотировал игру УЕФА в Баку, откликнувшись на призыв Армении. Об этом сообщила Федерация армянских организаций Нидерландов (FAON).
23 июня Палата представителей Нидерландов приняла предложение с просьбой к правительству не посылать представителей в Азербайджан в случае, если сборная Нидерландов по футболу получит право сыграть в четверть финале, который состоится в Баку 3 июля.
FAON поблагодарил членов парламента Нидерландов, внесших данное предложение. Таким образом, ни король Нидерландов, ни правительство не будут направлять своих представителей в Азербайджан для посещения футбольных матчей.
В тексте документа отмечается, что с момента окончания недавней войны в Нагорном Карабахе осенью 2020 года более 200 армянских пленных все еще незаконно удерживаются в Баку, что является грубым нарушением норм международного права, а также трехстороннего заявления о прекращении огня, подписанного 10 ноября 2020 года. В документе также осуждается открытие в Азербайджане так называемого «Трофейного парка», в котором представлены манекены армянских солдат, а также каски убитых армянских воннослужащих.
В заявлении говорилось, что если Нидерланды выиграют у Чехии на ЧЕ по футболу Евро-2020 27 июня, то она получит право сыграть в четверть финале в Баку против Дании или Уэльса (однако Нидерланды проиграли).