Եվրամիությունը կարող է չեղարկել Covid-19-ով պայմանավորված մուտքի սահմանափակումները Հայաստանի քաղաքացիների համար: Ինչպես հաղորդում է Եվրոպական խորհրդում «Ազատություն» ռադիոկայանի դիվանագիտական աղբյուրը, ԵՄ նախագահությունն առաջարկել է Հայաստանը ներառել այն երկրների շարքում, որի քաղաքացիները կարող են զբոսաշրջության նպատակով այցելել շենգենյան գոտի, ինչպես նաև Շվեյցարիա, Նորվեգիա, Իսլանդիա և Լիխտենշտեյն:
Ակնկալվում է, որ հունիսի 30-ին այս հարցը քննարկման ու քվեարկության կդրվի ԵՄ դեսպանների նիստում: Հանձնարարականի կատարումը, այնուամենայնիվ, թողնված է ԵՄ անդամ պետությունների հայեցողությանը: 2020-ի հուլիսին, օրինակ, երբ Եվրոպական խորհուրդը Վրաստանը ներառել էր «ապահով» երկրների ցանկում, եվրոպական մի շարք երկրներ որոշել էին բացել սահմանը Վրաստանի քաղաքացիների առաջ, Չեխիան, մինչդեռ, այդ հանձնարարականին չէր հետևել` հաշվի առնելով հակահամաճարակային իրավիճակը սեփական երկրի ներսում: Ըստ դիվանագիտական աղբյուրների, այժմ ԵՄ նախագահությունը խորհուրդ է տալիս ցանկում ավելացնել ևս 10 պետություն, այդ թվում` Հայաստանը, Ադրբեջանը, Մոլդովան և Կոսովոն, որտեղ հակահամաճարակային իրավիճակը, ըստ եվրոպացի փորձագետների, բարելավվել է: Եթե առաջարկը հավանության արժանանա ԵՄ դեսպանների կողմից, այնուհետ հաստատվի նաև ԵՄ անդամ պետություններում, Հայաստանի քաղաքացիներից սահմանը հատելու համար կպահանջվի միայն կորոնավիրուսի թեստի բացասական պատասխան ներկայացնել կամ հավաստել, որ պատվաստվել են համավարակի դեմ ԵՄ տարածքում գրանցված պատվաստանյութով: Այս պահի դրությամբ ԵՄ «կանաչ գոտում» են 15 պետություն ու շրջան, այդ թվում` Միացյալ Նահանգները, Իսրայելը, Հարավային Կորեան և Սինգապուրը: Ցանկը թարմացվում է յուրաքանչյուր երկու շաբաթը մեկ:

29 Июнь 2021 - 14:38 AMT
Евросоюз может снять связанные с коронавирусом ограничения на въезд для граждан Армении, пишет Радио Свобода со ссылкой на дипломатический источник в Европейском совете.
Согласно данным источника, председательство в ЕС предложило включить Армению в список стран, граждане которых могут с целью туризма посещать Шенгенскую зону, а также Швейцарию, Норвегию, Исландию и Лихтенштейн.
Ожидается, что этот вопрос будет обсужден и поставлен на голосование 30 июня на встрече послов ЕС. Однако выполнение рекомендации оставлено на усмотрение государств-членов ЕС.
Например, в июле 2020 года, когда Европейский совет включил Грузию в список «безопасных» стран, ряд европейских стран решил открыть границу для граждан Грузии, но Чехия не последовала этому предписанию, учитывая эпидемиологическую ситуация в собственной стране.
На данный момент 15 стран и регионов находятся в «зеленой зоне» ЕС, в том числе США, Израиль, Южная Корея и Сингапур. Список обновляется каждые две недели.
Согласно дипломатическим источникам, председательство в ЕС теперь рекомендует добавить в список 10 стран, в том числе Армению, Азербайджан, Молдову и Косово, где, по мнению европейских экспертов, противоэпидемическая ситуация улучшилась. Если предложение будет одобрено послами ЕС, а затем одобрено в странах-членах ЕС, от граждан Армении потребуется только предоставить отрицательный тест на коронавирус или подтвердить, что они были вакцинированы вакциной, зарегистрированной в ЕС.