Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինն և Ֆրանսիայի ղեկավար Էմանուել Մակրոնը հեռախոսազրույցում քննարկել են իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում։ Այն տեղի է ունեցել ֆրանսիական կողմի նախաձեռնությամբ, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
Պուտինը Մակրոնին պատմել է Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ եռակողմ պայմանավորվածությունների իրականացման մասին։ Նա նաև կարևորել է տարածաշրջանում հումանիտար խնդիրների լուծմանը՝ Եվրոպայի միանալու անհրաժեշտությունը։
«Պուտինը տեղեկացրել է 2020թ.նոյեմբերի 10-ին և 2021թ. հունվարի 11-ին Լեռնային Ղարաբաղի հարցով եռակողմ պայմանավորվածությունների իրականացման ընթացքի մասին: Նշվել է, որ տարածաշրջանում իրավիճակը մեծամասամբ ռուս խաղաղապահների ներկայության շնորհիվ մնում է կայուն։ Ստեղծվել են նախադրյալներ տնտեսական բնականոն գործունեության հաստատման, տնտեսական և տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակման համար», – ասված է հաղորդագրության մեջ:
Ռուսաստանի նախագահն ուշադրություն է հրավիրել մարտական գործողություններից տուժած շրջանների բնակչության հումանիտար խնդիրների լուծման գործում եվրոպական գործընկերների, մասնավորապես Ֆրանսիայի, ավելի մեծ ներգրավվածության պահանջվածությանը:
Նշվում է, որ կողմերը համակարգման պատրաստակամություն են հայտնել ԼՂ կարգավորման տարբեր ասպեկտների ուղղությամբ, այդ թվում՝ ԵԱՀԿ ՄԻնսկի խմբի գծով։

Президент Франции Эмманюэль Макрон провел телефонную беседу со своим российским коллегой Валдимиром Путиным, обсудив в числе прочего ситуацию в Нагорном Карабахе. Как сообщает пресс-служба Кремля, разговор состоялся по инициативе французской стороны.
Путин информировал о ходе реализации трехсторонних договоренностей по Нагорному Карабаху от 10 ноября 2020 года и 11 января 2021 года.
«Отмечено, что обстановка в регионе во многом благодаря присутствию российских миротворцев остается стабильной. Созданы предпосылки для налаживания нормальной хозяйственной деятельности, разблокирования экономических и транспортных связей», – говорится в сообщении.
Президент России обратил внимание на востребованность более плотного подключения европейских партнеров, и в частности Франции, к решению гуманитарных проблем населения районов, пострадавших от боевых действий.
Выражена обоюдная готовность к координации по различным аспектам нагорно-карабахского урегулирования, в том числе по линии Минской группы ОБСЕ.