6 Հուլիս 2021 - 07:55 AMT
Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել Ադրբեջանի կողմից 15 հայ գերու ազատ արձակման վերաբերյալ՝ ողջունելով ականապատման քարտեզների դիմաց նրանց վերադարձը։
«Ֆրանսիան ողջունում է Ադրբեջանի կողմից պահվող Հայաստանի 15 քաղաքացու ազատ արձակումը, ինչպես նաև Հայաստանի կողմից Ֆիզուլիի (Վարանդա) և Զանգելանի (Կովսականի) շրջանների ականապատման քարտեզների փոխանցումը: Սա կարևոր քայլ է լարվածության թուլացման և կողմերի միջև վստահության վերականգման ուղղությամբ»,-ասված է հաղորդագրության մեջ, տեղեկացնում է Regionmonitor-ը։
Ֆրանսիայի ԱԳՆ-ն միաժամանակ կողմերին կոչ է արել կատարել 2020-ի նոյեմբերի 10-ի հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունները, այդ թվում՝ սկսել բովանդակային երկխոսություն և ազատ արձակել բոլոր հայ գերիներին՝ վերահաստատելով Կովկասում երկարաժամկետ խաղաղությանը նպաստելու Ֆրանսիայի պատրաստակամությունը։
Հուլիսի 3-ին ՀՀ կառավարությունը հայտնեց, որ ռուսական կողմի միջնորդությամբ Հայաստան են վերադարձել Ադրբեջանի կողմից գերեվարված 15 հայ գերիներ, հայկական կողմը, որպես բարի կամքի դրսևորում, Ադրբեջանին է փոխանցել Ֆիզուլիի ու Զանգելանի շրջանների ականապատ դաշտերի քարտեզներ:

Франция приветствует освобождение Азербайджаном 15 армянских пленных в обмен на предоставление карт минных полей. Об этом говорится в сообщении МИД Франции.
«Франция приветствует освобождение Азербайджаном 15 задержанных армянских граждан, а также предоставление Арменией карт минных полей в Физулинском и Зангиланском районах», – отметили в ведомстве.
Как считают в Париже, этот обмен, как и предыдущий, состоявшийся 11 июня, «стал важным шагом в снижении напряженности и восстановлении доверия между сторонами».
При этом во Франции призвали Азербайджан освободить и остальных армянских пленных.
«Франция призывает к выполнению обязательств, взятых сторонами 9 ноября 2020 года, включая восстановление содержательного диалога и освобождение всех удерживаемых армянских пленных.
Вместе со своими партнерами по Минской группе Франция призывает к продолжению этой позитивной динамики и подтверждает свою готовность содействовать долговременному миру на Кавказе», – подчеркнули в министерстве.