44-օրյա պատերազմում զոհվել է Արցախի 750 քաղաքացի, 83-ն անհետ կորած է համարվում: Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպան Գեղամ Ստեփանյանը տվյալներ է հրապարակել ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով զոհված, անհետ կորած, գերեվարված և գերությունից վերադարձած Արցախի Հանրապետության քաղաքացի հանդիսացող անձանց վերաբերյալ։
Հաստատված տվյալներով՝ Արցախից 83 անձ համարվում է անհետ կորած, որից 23-ը՝ քաղաքացիական։
Զոհված ԱՀ 750 քաղաքացուց 81-ը քաղանձինք են՝ 42-ը՝ ադրբեջանական զինված ուժերի հեռահար հարվածների, ներառյալ՝ հրթիռակոծության, հրետակոծության, ռմբակոծության, դիվերսիոն խմբերի հրազենային կրակոցների հետևանքով, 39-ը՝ ադրբեջանական գերության կամ առնվազն վերահսկողության ներքո՝ ֆիզիկական բռնության, դանակահարության, գլխատման, հրազենային մերձակա կրակոցի կիրառմամբ։
Զոհված զինծառայողների թիվը ընդգրկում է այն անձանց, որոնց վերաբերյալ տվյալները փոխանցվել են «Զինծառայողների ապահովագրության» հիմնադրամ։
«Վիրավորում է ստացել 163 քաղաքացիական անձ։ Վիրավորում ստացած զինծառայողների հստակ թիվը այս պահին մեզ մոտ առկա չէ։
Արցախի ՄԻՊ-ը հայտնել է նաև, որ գերեվարված և գերությունից վերադարձած 103 անձանցից 23-ը Արցախի Հանրապետության քաղաքացիներ են։

7 Июль 2021 - 12:17 AMT
Во время войны в Нагорном Карабахе осенью 2020 года погибли 750 граждан Республики Арцах (НКР). Об этом сообщил Защитник прав человека Республики Арцах Гегам Степанян, он опубликовал данные о погибших, без вести пропавших, взятых в плен и освобожденных из плена лицах – гражданах НКР в результате азербайджанской агрессии.
«Согласно данным Защитника прав человека, полученным в результате стартовавших 27 сентября 2020 года работ по сбору фактов, вследствие азербайджанской агрессии в Республике Арцах погибли 750 граждан. Из них 81 – гражданские лица: 42 погибли в результате ракетных, артиллерийских, минометных обстрелов со стороны вооруженных сил Азербайджана, диверсионных групп, 39 человек – в азербайджанском плену или как минимум на территориях под их контролем – в результате физического насилия, ножевых ударов, обезглавливания, прицельных выстрелов в упор», – сообщил омбудсмен.
Число погибших военнослужащих включает тех лиц, данные о которых переданы в Фонд страхования военнослужащих.
Ранения получили 163 гражданских лиц. Точного числа раненых военнослужащих на данный момент у офиса омбудсмена нет.
По подтвержденным данным, в Республике Арцах считаются без вести пропавшими 83 человека, из них 23 – гражданские лица.