Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը սադրանք է որակել Ստամբուլում հայկական Սուրբ Թագավոր եկեղեցու պատին պարեր կազմակերպած տղամարդկանց հետ կապված միջադեպը։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ Ստամբուլում թուրքերը պղծել են հայկական եկեղեցին՝ 3 տղամարդ պարել է հայկական Սուրբ Թագավոր տաճարի պատին, որին խաչ է տեղադրված։ Խաչի ֆոնին պարող տղամարդկանց մասին տեսանյութը տարածվել է սոցցանցերում։
«Կրոնի նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունքը, որը դրսևորվել է եկեղեցու մոտ, գնահատում եմ որպես մեր միասնության դեմ ուղղված սադրանք», – ասել է էրդողանը հեռուստաուղերձում, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
Ավելի ուշ հայտնի է դարձել, որ Ստամբուլի ոստիկանությունը ձերբակալել է եկեղեցու պատին պարած տղամարդկանց։ Նշվում է, որ միջադեպի ժամանակ տղամարդիկ եղել են ալկոհոլի ազդեցության տակ։ Սկսվել է հետաքննություն։
Ստամբուլի քաղաքապետարանը, ինչպես նաև իշխող Արդարության և զարգացման կուսակցության մամուլի քարտուղար Օմեր Չելիքը, դատապարտել են անարգանքի այդ ակտը։

13 Июль 2021 - 09:29 AMT
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган назвал провокацией инцидент с мужчинами, устроившими танцы на стене армянской церкви «Сурб Такавор» в стамбульском районе Кадыкёй.
Ранее турецкие СМИ сообщили, что в ночь на 12 июля группа молодежи устроила танцы на улице, где расположена церковь. Двое мужчин, находящиеся в состоянии алкогольного опьянения, забрались на стену церкви у входа в нее и продолжили танцевать. Видео инцидента с танцующими мужчинами на фоне креста было размещено в соцсетях.
«Неуважение (к религии), которое было продемонстрировано у церкви в Кадыкёе, я расцениваю как провокацию, направленную против нашего единства», – сказал Эрдоган в телеобращении, пишет РИА Новости.
Администрация Стамбула сообщила о задержании участников инцидента, им избрана мера пресечения в виде домашнего ареста.