Օրերս մեկնարկեց շախմատի հանրապետական դպրոցական օլիմպիադայի երրորդ փուլը, որն անցնում է Հայաստանի ու Ղարաբաղի բոլոր մարզերում եւ կավարտվի մարտի 27-ին: Օլիմպիադան անցնում է Համահայկական բարեգործական միության (ՀԸԲՄ) հովանու ներքո եւ կավարտվի մարտի 27-ին, որը երկրորդ անգամ անընդմեջ հովանավորում է շախմատի հանրապետական դպրոցական օլիմպիադան: Օլիմպիադայի նախաձեռնողներն են նաեւ Հայաստանի շախմատի ֆեդերացիան եւ ՀՀ գիտության ու կրթության նախարարությունը:
«Հանրապետական օլիմպիադան նպաստում է դպրոցականների շրջանում շախմատի զարգացմանը, ինչպես նաեւ շնորհալի երեխաների հայտնաբերմանը: Մեր նպատակն է պահպանել Հայաստանի առաջատարի դիրքերը շախմատի միջազգային ասպարեզում»,-ասվում է Հայ ընդհանուր բարեգործական միության հաղորդագրության մեջ:
Այդ նպատակով ՀԸԲՄ-ն Հայաստանի ու Արցախի 10 մարզերի 700 հանրակրթական դպրոցներին շախմատի շուրջ 2000 տախտակ է նվիրել: Իսկ հաղթող թիմերի եւ մարզիչների համար նախատեսվում են ոսկե մեդալներ ու անհատական համակարգիչներ:

17 Март 2009 - 17:50 AMT
На днях стартовал третий тур республиканской школьной олимпиады по шахматам, который проходит во всех областях Армении и в Карабахе и завершится 27 марта. Олимпиада проходит под эгидой Всеармянского благотворительного союза (AGBU), который во второй год подряд спонсирует республиканскую школьную олимпиаду по шахматам. Инициаторами проведения олимпиады также являются ФША и Министерство науки и образования Армении
«Республиканская олимпиада способствует развитию шахмат среди школьников, а также выявлению одаренных детей. Наша цель – удержать лидирующие позиции Армении на международной шахматной арене», – говорится в сообщении AGBU.
С этой целью AGBU подарил 700 общеобразовательным школам десяти областей Армении и Арцаха более чем 2000 шахматных досок. А для команд-победителей и тренеров предусмотрел золотые медали и персональные компьютеры.