2021թ. Հայաստանի և Իտալիայի միջև երկկողմ ռազմական համագործակցության պլան է ստորագրվել, որով նախատեսվում է տարվա երկրորդ կիսամյակի ընթացքում իրականացնել 11 միջոցառում ՀՀ-ում և Իտալիայում:
Հուլիսի 15-ին ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում անցկացվել են հայ-իտալական երկկողմ ռազմաքաղաքական խորհրդակցություններ, որոնց մասնակցել են ՀՀ ՊՆ պաշտպանական քաղաքականության և միջազգային համագործակցության գլխավոր վարչության պետ Լևոն Այվազյանի և Իտալիայի Պաշտպանական գլխավոր շտաբի Միջազգային հարաբերությունների գրասենյակի ղեկավար, բրիգադի գեներալ Դեյվիդ Մորպուրգոյի գլխավորած պատվիրակությունները, տեղեկացնում է ՊՆ մամուլի ծառայությունը։
Խորհրդակցությունների ընթացքում քննարկվել են տարածաշրջանային անվտանգությանը և միջազգային զարգացումներին, ինչպես նաև Հայաստանի և Իտալիայի պաշտպանության նախարարությունների միջև համագործակցությանն առնչվող հարցեր: Որոշում է կայացվել, համավարակով պայմանավորված սահմանափակումներից անկախ, առողջապահական նորմերը պահպանելով վերսկսել նախորդ տարվանից ընդհատված համագործակցության միջոցառումների անցկացումը:
Միջոցառումները վերաբերում են փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում փորձի փոխանակմանը, անձնակազմի պատրաստությանը և ռազմաքաղաքական խորհրդակցությունների շարունակմանը:

В министерстве обороны Армении 15 июля прошли армяно-итальянские двусторонние военно-политические консультации, в которых приняли участие делегации во главе с начальником главного управления оборонной политики и международного сотрудничества МО Армении Левоном Айвазяном и руководителем офиса международных отношений Генерального оборонного штаба Италии, бригадным генералом Дэвидом Морпурго.
Как сообщает пресс-служба Минобороны Армении, в ходе консультаций были обсуждены вопросы, касающиеся региональной безопасности, международного развития, а также сотрудничества между министерствами обороны Армении и Италии. Было решено возобновить с соблюдением санитарных норм деятельность по сотрудничеству, прерванную в прошлом году ввиду ограничений, вызванный эпидемией.
На основании договоренностей, достигнутых в 2021 году, подписан План двустороннего военного сотрудничества между Арменией и Италией на 2021 год.
Во второй половине года планируется провести 11 мероприятий в Армении и Италии. Мероприятия касаются обмена опытом в областях, представляющих взаимный интерес, обучения личного состава, продолжения военно-политических консультаций.