17 Հուլիս 2021 - 08:58 AMT
Caucasus Heritage Watch-ը հայտնել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի Մարտունու շրջանի Թաղավարդ գյուղի Սբ Աստվածածին եկեղեցին վտանգված է, իսկ գյուղի մի մասն ադրբեջանցիները բուլդոզերով քանդել են։
Գյուղի մի մասը՝ Բուն կամ Վերին Թաղավարդը, Արցախյան երկրորդ պատերազմից հետո օկուպացվել է Արդբեջանի կողմից։ Օկուպացված այդ թաղամասում գտնվում են Սբ Աստվածածին և Կարմիր կամ հին եկեղեցիները։
CHW հայտնում է, որ հունիսի 10-ից հուլիսի 12-ը գյուղի արևմտյան մասը բուլդոզերով քանդել են, որի արդյունքում եկեղեցին վտանգվել է։ Այն կառուցվել է 1840-ին։
Ինչպես երևում է տիեզերքից արված լուսանկարների վերլուծությունից, գյուղն օկուպացրած ադրբեջանական ուժերը լայն թափով սկսել են դրա ավերումը և հասել ընդհուպ եկեղեցուն։
CHW-ն նաև կոչ է արել Ադրբեջանի իշխանություններին փրկել հայկական եկեղեցին և հորդորել միջազգային կառույցներին պահանջել պահպանել այն։
Ադրբեջանն Արցախի օկուպացրած տարածքում մի քանի գերեզմանոց է քանդել, առնվազն մեկ եկեղեցի, հայկական ժառանգության տասնյակ նմուշներ և հուշարձաններ։
Թաղավարդի Սբ Աստվածածինն ուղղանկյուն հատակագծով միանավ բազիլիկ է, գլանաձև թաղը հենվում է չորս պատկից մույթերով կազմվող երկու կամարների վրա։ Կառուցված է կոպտատաշ կրաքարով և կրաշաղախով։ Տանիքը երկթեք է, խորհրդային տարիներին ծածկվել է երկաթյա թիթեղով։

17 Июль 2021 - 10:54 AMT
Азербайджанцы бульдозерами разрушили половину общины Тагавард Мартунинского района Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики), перешедшей под контроль Азербайджана после войны в Карабахе осенью 2020 года. Как сообщает организация Caucasus Heritage Watch, армянская церковь Св. Богородицы Тагаварда находится под угрозой уничтожения.
В оккупированной части общины – Верин Тагавард – находятся церковь Св. Богородицы и Красная церковь.
Как сообщает CHW, в промежутке с 10 июня по 12 июля западная часть села была разрушена бульдозерами, что поставило под угрозу церковь. Она был построена в 1840 году.
Как видно на спутниковых снимках, азербайджанские силы, оккупировавшие село, начали активно его разрушать и уже дошли до церкви.
CHW призвала власти Азербайджана спасти армянскую церковь от уничтожения и призвала международные организации выступить с требованием сохранить ее.
Азербайджан уничтожил несколько кладбищ на оккупированной территории Арцаха, как минимум одну церковь, десятки памятников армянского наследия.