Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը (ՄԻԵԴ) հրապարակել է հերթական վճիռն ընդդեմ Ադրբեջանի՝ արձանագրելով, որ 2009-2011 թթ. Ադրբեջանը խոշտանգել և ազատությունից ապօրինիզրկել է Արթուր Բադալյանին, որը մոլորվել էր և հայտնվել Ադրբեջանի տարածքում: Այդ մասին ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացրել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակի ղեկավար Լիպարիտ Դրմեյանը։
«Եվրոպական դատարանը Ադրբեջանին պարտավորեցրել է Բադալյանին վճարել 30,000 եվրո, որպես ոչ նյութական վնասի հատուցում:
Հատկանշական է, որ այժմ էլ Ադրբեջանը շարունակում է խախտել իր տիրապետության տակ ներքո գտնվող հայ գերիների և քաղաքացիական անձանց իրավունքները»,- ասվում է գրառման մեջ։
Արթուր Բադալյանը գերեվարվել էր, երբ գնացել էր Ադրբեջանի սահմանին մոտ գտնվող Նավուր գյուղ` անտառում սունկ հավաքելու։ Նա հայկական կողմին է վերադարձվել 2011 թ. մարտի 17-ին ԿԽՄԿ միջնորդությամբ գերիների փոխանակման շրջանակում։

Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) огласил очередное решение в отношении Азербайджана, зафиксировав, что Азербайджан в 2009-2011 годах пытал и незаконно лишил свободы гражданина Армении Артура Бадаляна, который заблудился и оказался на территории Азербайджана. Об этом на своей странице в Facebook написал руководитель офиса представителя Армении в ЕСПЧ Липарит Дрмеян.
Европейский суд обязал Азербайджан выплатить Бадаляну 30,000 евро в качестве компенсации нематериального вреда.
«Азербайджан и сейчас продолжает нарушать права армянских пленных и гражданских лиц», – написал Дрмеян.
В решении ЕСПЧ говорится, что заявитель 9 мая 2009 года пропал и был взят в плен азербайджанскими войсками. Его родственники связались с властями Армении, после чего он был зарегистрирован в Армении как пропавший без вести, а затем начались его поиски.
Его местонахождение семье и властям Армении не было известно до 5 ноября 2010 года, когда Международный комитет Красного Креста зарегистрировал его как пленного. После этого представители МККК периодически навещали заявителя до 17 марта 2011 года, когда его вернули в рамках обмена пленными.