28 Հուլիս 2021 - 08:47 AMT
Թուրքիան և Ադրբեջանը բանակցում են համատեղ թյուրքական բանակի ստեղծման շուրջ։ Այդ մասին հայտարարել է Թուրքիայի Մեծ ազգային ժողովի նախագահ Մուստաֆա Շենթոփը։
Ըստ նրա, պայմանավորվածությունների շրջանակում, այդ թվում անցկացվում են երկու երկրների համատեղ զորավարժություններ։
«Մեր գաղափարն է՝ մեկ ազգ, երկու պետություն։ Այդ առնչությամբ բազում բանակցություններ են անցկացվել և պայմանավորվածություններ ձեռք բերվել»,-ասել է նա, գրում է «Sputnik Ադրբեջանը»։
Շենթոփը, անդրադառնալով իրավիճակի սրմանը ՀՀ և Ադրբեջանի սահմանին, տարածաշրջանային պատերազմով է սպառնացել Հայաստանին։
Հուլիսի 28-ին ադրբեջանական ԶՈւ ստորաբաժանումների կողմից նախաձեռնած հարձակումից հետո ծավալված մարտական գործողությունների արդյունքում, հայկական կողմն ունի 3 զոհ և 3 վիրավոր։

28 Июль 2021 - 09:23 AMT
Турция и Азербайджан ведут переговоры по созданию совместной тюркской армии. Об этом заявил председатель турецкого Великого национального собрания (парламента) Мустафа Шентоп в ходе пресс-конференции в Гяндже.
По его словам, в рамках договоренностей, в том числе, проводятся и военные учения двух стран, пишет Sputnik Азербайджан.
«Наша идея – одна нация, два государства. И так будет всегда. В связи с этим состоялось много переговоров и договоренностей», – отметил он.
Коснувшись обострения ситуации на армяно-азербайджанской границе, Шентоп пригрозил Армении региональной войной.