30 Հուլիս 2021 - 12:42 AMT
ՌԴ ԱԳՆ-ն լուրջ մտահոգություն է հայտնել հայ-ադրբեջանական սահմանի առանձին հատվածներում վերջին զինված միջադեպերի կապակցությամբ և հայտարարել է, որ ՌԴ-ն պատրաստ է աջակցել սահմանին իրավիճակի կարգավորմանը՝ սրացման նվազման և սահմանազատման շուտափույթ մեկնարկով։
«Ցավակցություն ենք հայտնում զոհվածների ընտանիքներին, ապաքինում՝ տուժածներին և վիրավորներին։ Ցավոք, իրավիճակը սահմանին շարունակում է լարված մնալ։ Կոչ ենք անում կողմերին ձեռնպահ մնալ իրավիճակի հետագա վատթարացմամբ հղի ցանկացած գործողությունից և ծագող բոլոր հարցերը լուծել քաղաքական և դիվանագիտական ճանապարհով»,-ասվում է Ռուսաստանի ԱԳՆ Տեղեկատվության և մամուլի դեպարտամենտի փոխտնօրեն Ալեքսանդր Բիկանտովի մեկնաբանության մեջ։
Նշվում է, որ Ռուսաստանը հետագայում ևս պատրաստ է անհրաժեշտ աջակցություն ցուցաբերել հայ-ադրբեջանական սահմանին իրավիճակի կարգավորման համար՝ սրացման նվազման և սահմանազատման և սահմանագծման համատեղ աշխատանքի շուտափույթ մեկնարկի միջոցով։
«Մենք մտադիր ենք ակտիվ աշխատել Անդրկովկասը կայունության, անվտանգության և բարգավաճման գոտու վերածելու ուղղությամբ՝ համաձայն Ադրբեջանի, ՀՀ և ՌԴ ղեկավարների 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի և 2021 թ.-ի հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարությունների»,-ասվում է ՌԴ ԱԳՆ հայտարարության մեջ։

30 Июль 2021 - 12:43 AMT
Заместитель директора департамента информации и печати МИД России Александр Бикантов выступил с комментарием в связи с ситуацией на армяно-азербайджанской границе, призвав стороны решать все возникающие вопросы политико-дипломатическим путем. Об этом сообщает пресс-служба МИД РФ.
«Серьезно обеспокоены недавними вооруженными инцидентами на отдельных участках азербайджано-армянской границы, приведшими к человеческим жертвам. Выражаем соболезнования семьям погибших, желаем выздоровления пострадавшим и раненым.
К сожалению, ситуация на границе продолжает оставаться напряженной. Призываем стороны воздержаться от любых действий, чреватых дальнейшей деградацией обстановки, решать все возникающие вопросы политико-дипломатическим путем», – говорится в заявлении.
Отмеается, что Россия готова и далее оказывать все необходимое содействие для нормализации ситуации в районе азербайджано-армянской границы через меры по деэскалации и скорейший запуск совместной работы по делимитации и демаркации границы.
«Намерены активно работать над превращением Закавказья в зону стабильности, безопасности и процветания в русле трехсторонних заявлений лидеров Азербайджанской Республики, Республики Армения и Российской Федерации от 9 ноября 2020 года и 11 января 2021 года», – говорится в заявлении.