3 Օգոստոս 2021 - 14:25 AMT
ԽՍՀՄ առաջին նախագահ Միխայիլ Գորբաչովը «Հասկանալ վերակառուցումը, պաշտպանել նոր մտածողությունը» հոդվածում, անդրադառնալով ԼՂ հիմնախնդրին, նշել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հարցը պարզ լուծում չուներ ԽՍՀՄ ժամանակ և չունի հիմա։
«Ստալինի ժամանակ բազմազգ պետությունը սկսեց վերածվել կոշտ գերկենտրոնացված ունիատր համակարգի։ Կենտրոնն էր ամեն ինչ որոշում և վերահսկում։ Ու նաև Ստալինն ու իր թիմակիցները կամայական ձևում էին սահմանները, կարծես այն հաշվարկով, որ ոչ ոք իրեն Միությունից դուրս չպատկերացնի անգամ։ Ազգային խնդիրները դեպի խորք էին մղվում, բայց դրանից չէին անհետանում։ «Խորհրդային ժողովրդների մերձեցման ու ծաղկման» ֆասադի ետևում թաքնված էին սուր խնդրներ, որոնց լուծումը ոչ ոք չէր որոնում։
Ցանկացած ազգային հավակնություն և ազգամիջյան վեճ Ստալինը դիտարկում էր որպես ըստ էության հակասովետական և ճնշում էր դրանք՝ ժամանակ չվատնելով հորդորների վրա»,-նշել է Գորբաչովը։ Ըստ նրա, անխուսափելի էր, որ ժողովրդավարացման և ավելի մեծ ազատության պայմաններում «այդ ամենը դուրս էր պրծնելու մակերես»։
«Պետք է խոստովանել, որ սկզբից մենք թերագնահատեցինք խնդրի մասշտաբներն ու սրությունը։ Բայց երբ խնդիրը ծագեց, մենք չէինք կարող գործել ճնշման և արգելքների նախկին մեթոդներով։ Մենք կարծում էինք, որ պետք է այլ ճանապարհով գնալ, որոնել մտածված և ծանրակշիռ մոտեցումներ, գործել համոզման մեթոդներով։
Սրանից էինք ելնում, երբ 1988-ի սկզբին սրվեց Լեռնային Ղարաբաղի հարցը։ Հակամարտության արմատները վաղեմի են, խնդիրը պարզ լուծում չուներ այն ժամանակ և չունի հիմա, թեև ինձ փորձում էին համոզել, որ լուծման կարելի է հասնել սահմանների վերաձևման միջոցով։ Երկրի ղեկավարությունը միակարծիք էր՝ դա անթույլատրելի է»,-ասվում է Գորբաչովի հոդվածում։
Նշվում է, որ նա Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի մասին պայմանավորվածության հասնելը համարում էր հայերի և ադրբեջանցիների գործը, իսկ միութենական կենտրոնի դերն էր՝ օգնել նրանց իրավիճակի նորմալացման, մասնավորապես, տնտեսական հարցերի լուծման գործում։
«Վստահ եմ, որ դա ճիշտ ուղղություն էր։ Բայց երկու հանրապետությունների ոչ կուսակցական կառույցները, ոչ մտավորականությունը չկարողացան համաձայնեցման կամ թեկուզ երկխոսության ուղի գտնել։ Եվ նրանց ետին պլան մղեցին ծայրահեղականները։ Իրադարձությունները ձնե գնդի արագությամբ էին կուտակվում։ 1988թ․ փետրվարին Սումգայիթ քաղաքում արյուն հեղվեց։ Կոտորածը կանխելու կանգնեցնելու համար հարկ եղավ զորքեր մտցնել»,-հիշել է Գորբաչովը։

Вопрос Нагорного Карабаха не имел простого решения в период СССР, не имеет и сейчас. Такое мнение высказал первый президент СССР Михаил Горбачев в своей статье под названием «Понять перестройку, отстоять новое мышление».
«При (руководителе СССР Иосифе) Сталине многонациональное государство стало закручиваться в жесткую сверхцентрализованную унитарную систему. Центр все решал и все контролировал. К тому же Сталин и его соратники произвольно кроили границы, как будто с расчетом на то, чтобы никто не мог и помыслить себя вне Союза. Национальные проблемы загонялись вглубь, но они никуда не делись. За фасадом «расцвета и сближения советских народов» скрывались острые проблемы, решения которых никто не искал. Сталин рассматривал любые национальные претензии и межнациональные споры как антисоветские по своей природе и подавлял их, не тратя времени на увещевания», – отметил Горбачев.
По его словам, было неизбежно, что в условиях демократизации и большей свободы «все это вырвется на поверхность».
«Надо признать, что мы поначалу недооценили масштабы и остроту проблемы. Но когда она возникла, мы не могли действовать прежними методами подавления и запретов. Мы считали, что надо идти по другому пути, искать продуманные и взвешенные подходы, действовать методами убеждения.
Из этого мы исходили, когда в начале 1988 года обострилась проблема Нагорного Карабаха. Корни конфликта – давние, простого решения он не имел тогда и не имеет сейчас, хотя меня пытались убедить, что оно может быть достигнуто путем перекройки границ. В руководстве страны было единое мнение: это недопустимо», – говорится в статье Горбачева.
Отмечается, что он считал, что достижение договоренности о статусе Нагорного Карабаха – дело армян и азербайджанцев, а роль союзного центра – помочь им в нормализации обстановки, в частности в решении экономических проблем.
«Уверен, что это была правильная линия. Но ни партийные структуры, ни интеллигенция двух республик не сумели найти путь к согласию или хотя бы к диалогу. И их оттеснили на задний план экстремисты. События нарастали как снежный ком. В конце февраля 1988 года в городе Сумгаит пролилась кровь. Чтобы остановить резню, пришлось задействовать войска», – вспомнил Горбачев.