Freedom House իրավապաշտպան հասարակական կազմակերպությունը կոչ է արել ՀՀ իշխանություններին, ԱԱԾ-ին ու Գլխավոր դատախազությանը դադարեցնել եզդի իրավապաշտպան Սաշիկ Սուլթանյանի քրեական հետապնդումը և չեղարկել խոսքի իրավունքը լրջորեն վտանգող ու խախտող օրենսդրական նախագծերը:
Սուլթանյանը, իր տված հարցազրույցի հիման վրա, մեղադրվում է հայ և եզդի ժողովրդների միջև ազգամիջյան, ռասայական և կրոնական թշնամանքի բորբոքման մեջ։
Հայտարարության մեջ նշվում է, որ ԱԱԾ-ի կողմից եզդի իրավապաշտպանի նկատմամբ հարուցված քրգործի ու դրա՝ մեղադրական եզրակացությամբ Գլխավոր դատախազություն ուղարկելը, ինչպես նաև 7-րդ գումարման ԱԺ-ի կողմից անձին ու մասնավորապես հանրային անձին ծանր վիրավորանք հասցնելու քրեականացումը վկայում են, որ Հայաստանի՝ վերջին տարիներին ունեցած ձեռքերումները ժողովրդավարության ու իրավունքի ոլորտներում վտանգված են:
7-րդ գումարման Ազգային ժողովը հայհոյանքի քրեականացնող օրինագիծ է ընդունել, որով օրենքը խախտելու համար 100,000-ից մինչև 3 մլն դրամ տուգանք է նախատեսվում կամ 1-3 ամսվա կալանք։
«Եզդի իրավապաշտպանի անհիմն հետապնդումը մտահոգիչ է ինչպես ՀՀ-ում ազգային փոքրամասնությունների հանդեպ վերաբերմունքի տեսակետից, այնպես էլ քննադատությանը ՀՀ կառավարության արձագանքի տեսակետից»,-ասել է Եվրոպայում և Եվրասիայում Freedom House-ի ծրագրերի տնօրեն Մարկ Բերենթը։
«Ծանր վիրավորնքը» քրեականցնող օրենքի ընդունումը ճնշում է խոսքի ազատությունը և քաղաքական ընդդիմությանը»,-ասել է նա։
«Կոչ ենք անում ՀՀ իշխանություններին, ԱԱԾ-ին ու Գլխավոր դատախազությանը հանել Սաշիկ Սուլթանյանին ներկայացված մեղադրանքները և չեղարկել խոսքի ազատությունը խախտող հակասահմանադրական օրենքը»,-ասել է Բերենքը։

Международная правозащитная организация Freedom House призывает власти Армении прекратить уголовное преследование езидского правозащитника Сашика Султаняна и отменить законопроекты, которые серьезным образом угрожают и нарушают право на свободу слова.
На основании одного из его интервью езидский правозащитник Сашик Султанян обвиняется в разжигании национальной, расовой или религиозной вражды между армянским и езидским народами.
Организация отмечает, что уголовное дело против езидского правозащитника, а также принятие Национальным собранием Армении 7-го созыва законопроектов, криминализирующих тяжкое оскорбление личности, в частности общественного деятеля, свидетельствуют о том, что достижения Армении за последние годы в области демократии и права находятся под угрозой.
Ранее Национальное собрание 7-го созыва приняло законопроект о введении уголовной ответственности за нецензурную брань, и, таким образом, причинение тяжкого оскорбления человеку или оскорбление его достоинства другим крайне непристойным образом, что наказывается штрафом от 100 тысяч до 3 млн драмов (200-6000 долларов) или лишением свободы сроком от одного до трех месяцев.
«Необоснованное политическое преследование езидского правозащитника вызывает беспокойство как с точки зрения отношения к этническим меньшинствам в Армении, так и с точки зрения реакции правительства на критику», – сказал директор программы Freedom House в Европе и Евразии Марк Берент.
«Принятие закона, криминализирующего в особенности «тяжкое оскорбление» и другие формы критики в отношении правительственных чиновников, подавляет свободу слова и политическую оппозицию», – добавил он.
«Мы призываем власти Армении, Службу национальной безопасности и Генеральную прокуратуру снять обвинения против Сашика Султаняна и отменить антиконституционный закон, нарушающий свободу слова», – заявил Берент.