5 Օգոստոս 2021 - 12:33 AMT
ՌԴ ԱԳՆ․ Եռակողմ հայտարարությունների կատարումն առաջնային է ԼՂ խնդրի գոտում իրավիճակի կարգավորման համար
ՌԴ ԱԳՆ-ն առաջնային է համարում 2020թ․ նոյեմբերի 10-ի և 2021թ․ հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարությունների կատարումը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում իրավիճակի կարգավորման համար։ Այդ մասին ասվում է ՌԴ միջազգային դիրքորոշման վերաբերյալ ՄԱԿ 76-րդ Գլխավոր վեհաժողովին ներկայացրած հաղորդագրության մեջ։
ՌԴ ԱԳՆ-ն օգտակար է համարում, որ ԼՂ-ում ռուսական խաղաղապահ առաքելությանը միանան նաև ՄԱԿ գործակալությունները, մասնավորապես, ՄԱԿ Փախստականների գծով Գերագույն հանձնակատարի վարչությունը։
«Նրանց հնարավոր աշխատանքի պարամետրերը պետք է համաձայնեցվեն Բաքվի և Երևանի հետ»,-ասվում է փաստաթղթում։
44-օրյա պատերազմի ավարտից հետո մինչ օրս միջազգային մարդասիրական կազմակերպությունները գործունեություն չեն ծավալել Լեռնային Ղարաբաղում, բացառությամբ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի։

5 Август 2021 - 11:52 AMT
Выполнение трехсторонних договоренностей от 9 ноября 2020 года и 11 января 2021 года приоритетно для нормализации обстановки в зоне карабахского конфликта. Об этом говорится в сообщении МИД РФ по международной позиции России на 76-й Генассамблее ООН.
МИД РФ считает полезным подключение к гуманитарной деятельности в зоне проведения российской миротворческой операции в Карабахе агентств ООН и, в частности, Управления Верховного комиссара ООН по делам беженцев (УВКБ).
«Параметры их возможной работы должны быть согласованы в прямой координации с Баку и Ереваном», – говорится в документе.
После прекращения войны в Карабахе международные гуманитарные организации не приступали к работе там, за исключением Международного комитета Красного Креста.