7 Օգոստոս 2021 - 09:35 AMT
ՄԱԿ-ն Ադրբեջանին ու Հայաստանին զսպվածության կոչ է անում՝ սահմանին շարունակվող փոխհրաձգության կապակցությամբ։ Այդ մասին հայտարարել է ՄԱԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնական ներկայացուցչի տեղակալ Ֆարհան Հաքը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը։
«Մենք շարունակում ենք կողմերին կոչ անել՝ ցուցաբերել զսպվածություն, զերծ մնալ լարվածության աճին նպաստող գործողություններից, երկխոսությամբ լուծել առաջացող խնդիրները», – ասել է Հաքը:
Օգոստոսի 6-ին՝ ժամը 12:10-ի սահմաններում, ադրբեջանական ԶՈւ ստորաբաժանումները, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից կրակ են բացել հայ-ադրբեջանական սահմանի Երասխի հատվածում տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ, ինչի հետևանքով նաև հրդեհվել է միջդիրքային հատվածի խոտածածկույթը։

ООН призывает Азербайджан и Армению в сдержанности в свете продолжающихся столкновений на границе двух стран. Об этом заявил на брифинге заместитель официального представителя генерального секретаря ООН Фархан Хак.
«Мы продолжаем настоятельно призывать стороны к сдержанности, воздерживаться от действий, ведущих к росту напряженности, и решать возникающие вопросы в процессе диалога», – сказал он, пишет ТАСС.
Ситуация на границе остается неспокойной с 12 мая. Тогда азербайджанские вооруженные силы вторглись на суверенную территорию Республики Армения.