10 Օգոստոս 2021 - 07:17 AMT
Օգոստոսի 9-ին՝ ժամը 16:00-22:00-ն ընկած ժամանակահատվածում հակառակորդն Արցախում խախտել է հրադադարի պահպանման ռեժիմը հարավ-արևմտյան (Շոշ-Մխիթարաշեն) հատվածում: Բացի հրաձգային զինատեսակներից, ադրբեջանական զինուժը կիրառել է նաև ՀՀՆ-9 (հաստոցավոր հակատանկային նռնականետ)՝ հայկական դիրքերի ուղղությամբ արձակելով 3 արկ։
Հայկական կողմը կորուստներ չունի: Միջադեպի առնչությամբ համապատասխան տեղեկատվություն է տրամադրվել ռուսական խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարությանը, տեղեկացնում է Արցախի ՊՆ-ն։
Պաշտպանության բանակի հրամանատարությունը կոչ է անում ադրբեջանական կողմին հավատարիմ մնալ ձեռք բերված պայմանավորվածություններին և զերծ մնալ իրադրության հետագա լարման ուղղված քայլերից:

На юго-западе Нагорного Карабаха (Шош-Мхитарашен) 9 августа с 16:00 до 22:00 ВС Азербайджана нарушали режим прекращения огня. Об этом сообщает пресс-служба Армии обороны Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики).
«Помимо огнестрельного оружия, вооруженные силы Азербайджана использовали HHN-9 (пулеметный противотанковый гранатомет), выпустив по армянским позициям 3 снаряда. С армянской стороны потерь нет. В связи с инцидентом соответствующая информация была предоставлена командованию российских миротворческих сил», – говорится в сообщении.
Отмечается, что командование Армии обороны Республики Арцах призвало азербайджанскую сторону придерживаться достигнутых договоренностей и воздерживаться от дальнейших шагов, направленных на обострение ситуации.