Ստեփանակերտում երաշտի պատճառով ստեղծվել է արտակարգ իրավիճակ, քաղաքի 30 տոկոսում ջուր չկա: Արցախի արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայությունը «Ջրմուղ կոյուղի» հետ համատեղ ստեղծել է աշխատանքային խումբ և 5 մեքենայով թաղամասերում շուրջօրյա ջուր է հասցնում բնակիչներին, տեղեկացնում է «Արմենպրեսը»։
«Ջրմուղ-կոյուղի» ընկերության տնօրեն Գագիկ Պողոսյանը նշել է, որ վերջին 40 օրը Ստեփանակերտում անձրևներ չեն տեղացել, իսկ օդի ջերմաստիճանը 30 աստիճանից չի իջել:
«Բացի դրանից, Ստեփանակերտ քաղաքում 10-15 հազար տեղահանված բնակիչ է ապրում: Այսինքն` եթե մինչև պատերազմը Ստեփանակերտում ապրում էր 60-61 հազար բնակիչ, այս պահին ապրում է 75 հազար մարդ: Բնականաբար, ջրի ծախսն ավելացել է, ու քաղաքը սնուցող ջրերն էլ պակասել են: Դրանից առաջեցել է այս քաոսային վիճակը: Այս պահի դրությամբ քաղաքի 30 տոկոսում ջուր չկա: Աշխատում ենք մնացած 70 տոկոսը պահենք, որ դա էլ չնվազի: Քաղաքում 5 մեքենաներով շուրջօրյա ջուր ենք բաժանում բնակիչներին այն թաղամասերում, որտեղ ջուր չկա: Արդեն շահագործել ենք Խորհրդային Միությունից մնացած երկու արտեզյան հորերը: Շարունակում ենք գտնել ու շահագործել մնացածը»,- ասել է Պողոսյանը:
Հարցին` թե արդյոք ճիշտ են այն վարկածները, որ Ադրբեջանը կարող է մասնակից լինել ջրի խնդրի առաջացմանը, Պողոսյանը բացասական է պատասխանել:
Արցախի ԱԻՊԾ հասարակայնության հետ կապերի բաժնի սպա Հունան Թադևոսյանն իր հերթին նշել է, որ փրկարարները վաղ առավոտից մինչև ուշ գիշեր մայրաքաղաքի տարբեր թաղամասերում ջուր են բաժանում բնակիչներին:
«Հրշեջ մեքենաները թաղամաս առ թաղամաս ջուր են բաժանում բնակիչներին, հատկապես բազմաբնակարան շենքերի բնակիչներին»,- ասել է Թադևոսյանը:
Նրա խոսքով` իրավիճակն աննախադեպ է. նախկինում էլ եղել են ջրի հետ կապված խնդիր, սակայն նման երկար ժամանակով առաջին անգամ է:
«Փրկարարները շարունակելու են իրենց աշխատանքները մինչև խնդիրը լուծում չստանա», – եզրափակել է Թադևոսյանը:
Ստեփանակերտի բնակչությունը ջուր է ստանում Մեղրագետ, Հրագետ և Վարարակ գետերից: Գետերից երկուսում ջուրը նվազել է գրեթե կրկնակի, իսկ երրորդը ընդհանրապես ցամաքել է: Քաղաքապետ Դավիթ Սարգսյանը որոշում էր կայացրել դադարեցնել Ստեփանակերտում գործող բոլոր ավտոլվացման կետերի և հանգստի գոտիների ջրօգտագործումը՝ մինչև քաղաքը սնուցող զտիչ կայաններում ջրի պաշարների վերականգնումը:
Արցախի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Վիտալի Բալասանյանն անցկացրել էր աշխատանքային խորհրդակցություն՝ Ստեփանակերտում առկա խմելու ջրի մատակարարման խնդիրների թեմայով։

Из-за засухи в Степанакерте, столице Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики), введено чрезвычайное положение, 30% города осталось без воды.
Государственная служба по чрезвычайным ситуациям Арцаха, совместно со Службой водоснабжения и канализации, создали рабочую группу по круглосуточной доставке воды жителям на 5 грузовиках. Директор компании «Вода и канализация» Гагик Погосян отметил, что за последние 40 дней в Степанакерте не было дождей, а температура воздуха не опускалась ниже 30 градусов, пишет «Арменпресс».
«Кроме того, в Степанакерте проживает 10-15 тысяч вынужденных переселенцев. Другими словами, если до войны в Степанакерте проживало 60-61 тысяча человек, то сейчас проживает 75 тысяч человек. Естественно, что потребление воды увеличилось, а водоснабжение города уменьшилось. Вот что вызвало эту хаотичную ситуацию. В настоящее время нет воды в 30% города. Остальные 70% стараемся оставить, чтобы тоже не уменьшилось. В городе мы круглосуточно раздаем воду на 5 машинах жителям в районах, где нет воды. Мы уже освоили две артезианские скважины, оставшиеся из Советского Союза. Остальное мы продолжаем искать и эксплуатировать», – сказал Погосян.
По словам Погосяна, ситуация беспрецедентная, с 7 августа у них проблемы с водой. «Мы ожидаем осадков», – добавил Погосян.
На вопрос, верны ли гипотезы о том, что Азербайджан может быть вовлечен в водную проблему, Погосян ответил отрицательно.
Как сообщил сотрудник по связям с общественностью Государственной службы по чрезвычайным ситуациям Арцаха Унан Тадевосян, спасатели раздают воду жителям в разных районах столицы с раннего утра до поздней ночи. «Пожарные машины распределяют воду по районам среди жителей, особенно жителей многоквартирных домов», – сказал Тадевосян.
По словам Тадевосяна, ситуация беспрецедентна. В прошлом были проблемы с водой, но такое впервые за такое долгое время. «Спасатели будут продолжать свою работу до тех пор, пока проблема не будет решена», – заключил Тадевосян.
Население Степанакерта получает воду из рек Меграгет, Храгет и Варарак. В двух реках вода уменьшилась почти вдвое, а в третьей совсем высохла. Мэр Давид Саркисян принял решение прекратить использование воды на всех автомойках Степанакерта, в зонах отдыха – до восстановления водных ресурсов на очистных сооружениях, питающих город.
9 августа секретарь Совета безопасности Арцаха Виталий Баласанян провел в Степанакерте рабочее совещание по вопросам питьевого водоснабжения. Как сообщили в правительстве, принимаются ситуационные меры по водоснабжению населения города по определенному графику, одновременно ведутся работы по увеличению пропускной способности существующей сети артезианских скважин.