Արցախի պետական նախարար Արտակ Բեգլարյանը, արձագանքելով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի վերջին հայտարարություններին, Twitter-ի իր միկրոբոլգում գրել է, որ Արցախը երբեք չի լինի Ադրբեջանի կազմում:
«Արցախի Հանրապետության վերաբերյալ Իլհամ Ալիևի վերջին հայտարարությունների վերաբերյալ ցանկանում եմ նշել.
• Սուտը, անընդհատ կրկնելուց, ճշմարտություն չի դառնում: Արցախն այսօրվա դրությամբ ունի 120,000 բնակիչ, այլ ոչ թե՝ 25,000:
• Արցախը երբեք չի լինի Ադրբեջանի կազմում, մոռացե՛ք:
• Մենք ակնկալում ենք հստակ արձագանք միջազգային հանրության կողմից Ալիևի այն խոստովանությանը, որ Ադրբեջանն է սանձազերծել պատերազմը»,-ասվում է գրառման մեջ:
Ալիևն անընդհատ կրկնում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հարցը լուծված է, և որ Լեռնային Ղարաբաղն Ադրբեջանի տարածք է: Նա նաև հայտարարել էր, թե ԼՂ-ում ընդամենը 25,000 մարդ է ապրում:

17 Август 2021 - 09:02 AMT
Госминистр Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) Артак Бегларян в связи с последними заявлениями президента Азербайджана Ильхама Алиева заявил, что Карабах никогда не будет в составе Азербайджана. Об этом он написал в своем микроблоге в Twitter.
«Постоянно повторяя ложь в истину не превращается. В Арцахе на сегодняшний день 120,000 жителей, а не 25,000. Арцах никогда не будет в составе Азербайджана, забудьте об этом!
Мы ожидаем четкой реакции международного сообщества относительно признания Алиева о том, что Азербайджан развязал войну», – написал Бегларян.
В интервью CNN Turk 14 августа президент Азербайджана Ильхам Алиев сделал очередное лживое заявление, заявив, что, по их оценкам, в Нагорном Карабахе проживает 25,000 граждан. Согласно заявлению Минобороны РФ от 16 августа, с ноября 2020 года военнослужащие российского миротворческого контингента обеспечили передвижение более 58 тысяч автомобилей – около 210 тысяч человек.