ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը և Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը հեռախոսազրույցում քննարկել են իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում՝ տրամադրվածություն հայտնելով համատեղ աշխատելու ԼՂ կարգավորման տարբեր ասպեկտների ուղղությամբ, առաջին հերթին ԵԱՀԿ ՄԽ շրջանակում։
«Էմանուել Մակրոնի խնդրանքով Վլադիմիր Պուտինը տեղեկացրել է Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ 2020-ի նոյեմբերի 10-ի և 2021-ի հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարությունների կատարման ընթացքի մասին: Նշվել է, որ իրավիճակը տարածաշրջանում ընդհանուր առմամբ կայուն է, քայլեր են ձեռնարկվում Հարավային Կովկասում տնտեսական և տրանսպորտային կապերի վերականգնման և բնակչության հումանիտար կարիքների բավարարման համար:
Փոխադարձ տրամադրվածություն է արտահայտվել՝ համատեղ աշխատելու ԼՂ կարգավորման տարբեր ասպեկտների ուղղությամբ, առաջին հերթին ԵԱՀԿ ՄԽ շրջանակում»,-ասվում է ՌԴ նախագահի մամուլի ծառայությունը։
Ըստ Ֆրանսիայի նախագահի մամուլի ծառայության, Մակրոնը նաև մտահոգություն է հայտնել լարվածության վերսկսմամբ ՀՀ և Ադրբեջանի միջև։
Կողմերն անդրադարձել են նաև «Թալիբների» իշխանության գալուց հետո Աֆղանստանում տիրող իրավիճակին, Իրանի միջուկային ծրագրին, ներուկրաինական խնդիրներին։

19 августа состоялся телефонный разговор президента РФ Владимира Путина с лидером Франции Эмманюэлем Макроном. Лидеры двух стран обсудили обстановку в Нагорном Карабахе и ситуацию на армяно-азербайджанской границе.
«По просьбе Эмманюэля Макрона Владимир Путин информировал о ходе реализации трехсторонних заявлений по Нагорному Карабаху от 9 ноября 2020 года и 11 января 2021 года. Констатировано, что обстановка в регионе в целом стабильна, предпринимаются шаги по восстановлению экономических и транспортных связей на Южном Кавказе и обеспечению гуманитарных нужд населения. Выражен обоюдный настрой на дальнейшую совместную работу по различным аспектам нагорно-карабахского урегулирования, прежде всего – в Минской группе ОБСЕ», – говорится в сообщении Кремля.
При этом, согласно сообщению Елиссейского дворца, Макрон также выразил обеспокоенность возобновлением напряженности между Арменией и Азербайджаном.
«Президенты подтвердили свое общее стремление к тому, чтобы сопредседательство Минской группы играло повышенную роль в достижении прочных решений после войны осенью 2020 года и трехстороннего соглашения от 9 ноября 2020 года», – говорится в сообщении французской стороны.
Стороны также коснулись ситуации в Афганистане после прихода к власти «Талибана», ядерной программы Ирана и внутриукраинских вопросов.