19 Մարտ 2009 - 17:18 AMT
Մենասահքում հանդես եկող Գեղամ Վարդանյանը կմասնակցի մարտի 23-29-ը Լոս Անջելեսում կայանալիք գեղասահքի աշխարհի առաջնությանը: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հաղորդել է ՀՀ գեղասահքի ֆեդերացիայի նախագահ Սամվել Խաչատրյանը:
«Մենք կարծում էինք, որ աշխարհի առաջնությանը հանդես կգա նաեւ ԱՄՆ-ից մեր հայրենակից Պյեր Բալյանը, սակայն, ցավոք, մենք չհասցրեցինք ապահովել նրա մասնակցությունն այս առաջնությանը, քանի որ ձգձգվեց նրա ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու հարցը: Ոսւտի մենք կրկին կգործուղենք Գեղամին: Իսկ Բալյանը ապրիլի սկզբին կժամանի Հայաստան` անձնագիր ստանալու եւ փաստաթղթերը ձեւակերպելու նպատակով: Ինչ վերաբերում է աղջիկներին, ապա ֆեդերացիան որոշեց չգործուղել նրանց առաջնության, քանի որ այս պահի դրությամբ նրանք այնքան էլ լավ մարզավիճակում չեն»,-ասել է Խաչատրյանը:
Խաչատրյանը նշել է նաեւ, որ հայ գեղասահորդները կմասնակցեն «Բյուրեղապակյա չմուշկ» մրցաշարին, որին կմասնակցեն ԱՊՀ եւ Բալթիայի երկրների գեղասահորդները: Մրցաշարը կանցնի ապրիլի 24-27-ը Մոսկվայի հոկեյի ու գեղասահքի Օդինցովոյի տարածքային կենտրոնում:
«Դեռեւս հայտնի է միայն մեկ մասնակցի անունը, դա Սարգիս Հայրապետյանի կրտսեր եղբայր Սլավիկ Հայրապետյանն է: Իսկ աղջիկների ընտրությունը մենք կկատարենք Լոս Անջելեսի աշխարհի առաջնությունից անմիջապես հետո: Մենք պատրաստում ենք նաեւ պարային մի զույգ, քանի որ Ազրոյանից ու Գրեբյոնկինայից հետո, որոնք լուրջ վնասվածք են ստացել, մենք այդպիսի զույգ չունեինք»,-նշել է Խաչատրյանը:

19 Март 2009 - 17:18 AMT
Армянский фигурист-одиночник Гегам Варданян примет участие в чемпионате мира по фигурному катанию, который пройдет в Лос-Анджелесе с 23 по 29 марта. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сообщил президент Федерации фигурного катания Армении Самвел Хачатрян.
«Мы планировали, что на ЧМ выступит наш соотечественник из США Пьер Балян, но, к сожалению, не успели его заявить на ЧМ, так как вопрос получения Баляном гражданства Армении затянулся. Поэтому мы опять на турнир отправим Гегама. А Балян приедет в Армению в начале апреля, чтобы получить паспорт и оформить документы. Что касается девушек, то федерация решила на этот чемпионат их не заявлять, так как в данный момент они находятся в не очень хорошей форме», – сказал Хачатрян
Самвел Хачатрян также отметил, что армянские фигуристы примут участие в турнире «Хрустальный конек», в котором примут участие также фигуристы из стран СНГ и прибалтики. Турнир пройдет с 24 по 27 апреля на льду Одинцовского муниципального центра хоккея и фигурного катания в Москве.
«Пока известно имя одного участника. Им будет младший брат Саркиса Айрапетяна Славик Айрапетян, А отбор девушек мы сделаем после чемпионата мира в Лос-Анджелесе. Мы также готовим танцевальную пару, так как после Азрояна и Гребенкиной, получившей серьезную травму, у нас танцоров не было», – отметил Хачатрян.