28 Օգոստոս 2021 - 08:37 AMT
Արցախի աշխատանքի, սոցիալական և միգրացիայի հարցերի նախարար Մանե Թանդիլյանն ավարտում է պաշտոնավարումը՝ նախագահ Արայիկ Հարությունյանի հետ նախնական պայմանավորվածության համաձայն։ Այդ մասին նա տեղեկացրել է ֆեյսբուքյան իր էջում։
«Ժամանակն անցնում է և Արցախի առջև ծառացած մարտահրավերները մտնում են նոր փուլ։ Եթե վերջին օրերին եղել եք Արցախում, ապա նկատած կլինեք, որ Արցախում կյանքը վերադարձել է բնականոն հուն՝ առօրեական իմաստով։ Եվ սա արցախցու՝ իր հողում ապրելու որոշման և հանձնառության ուժի շնորհիվ է՝ էլ ավելի ուժեղ դառնալով սահմռկեցուցիչ ցավից և այս հողի համար կյանք չխնայած հերոսների նկատմամբ պարտքի զգացումից։ Արցախի բնակչության մոտ 80 տոկոսը վերադարձել է Արցախ՝ ապրելու։ Սա նշանակում է, որ Արցախը թոթափում է հետպատերազմյան սոցիալ-հոգեբանական բեռը և կանգնում զարգացման և ուժեղացման ճանապարհին, ինչը հնարավոր է դարձել աշխատանքի, հանձնառության և ոչ մի դեպքում չկոտրվելու կամքի շնորհիվ։
Այժմ եկել է երկարաժամկետ ծրագրերի և տնտեսական զարգացման խթանման ժամանակը․․․
Այսպիսով, թույլ տվեք տեղեկացնել, որ Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի հետ մեր նախնական պայմանավորվածության համաձայն, իմ պաշտոնավարումը որպես Արցախի Հանրապետության Աշխատանքի, սոցիալական և միգրացիայի հարցերի նախարար մոտենում է ավարտին։ Սեպտեմբերի 1-ից իմ ծառայությունը Արցախին շարունակելու եմ «Ապրելու Արցախ» հիմնադրամի գործունեության շրջանակներում, որի միջոցով Արցախում իրականացվելու են բազմաթիվ ծրագրեր, և առաջին հերթին, մեր գործընկերների ուղղակի և գործուն մասնակցությամբ, Արցախի Դահրավ գյուղի մոտ կառուցվում է 100 տուն ունեցող նոր բնակավայր, որտեղ կարող են կյանքը շարունակել տեղահանված մեր արցախցի հայրենակիցները»,-ասվում է գրառման մեջ։
Թանդիլյանը համոզմունք է հայտնել, որ եթե Արցախի մասին խոսող յուրաքանչյուր ոք գոնե մեկ անգամ այցելի Արցախ, մնա այնտեղ, գտնի իր անելիքը։

28 Август 2021 - 09:41 AMT
Министр труда, социальных и жилищных вопросов Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики) Мане Тандилян объявила о своей отставке с 1 сентября. По словам Тандилян, она покидает пост по предварительной договоренности с президентом Арцаха Араиком Арутюняном.
При этом Тандилян отметила, что с 1 сентября продолжит службу Арцаху в рамках фонда «Арцах для жизни», благодаря которому в Арцахе будут реализованы многочисленные программы.
«Время идет, задачи, стоящие перед Арцахом, вступают в новую фазу. Если вы были в Арцахе в последние дни, то заметили, что жизнь в Арцахе нормализовалась в обычном смысле. И это связано с силой решения арцахца жить на своей земле, становясь еще сильнее от ужасающей боли, от чувства долга перед героями, отдавшими жизнь за эту землю. Около 80% населения Арцаха вернулось в Арцах, чтобы жить. Это означает, что Арцах снимает послевоенное социально-психологическое бремя, встает на путь развития и укрепления, что стало возможным благодаря работе, целеустремленности, ни в коем случае не сломить волю», – написала Тандилян на своей странице в Facebook.
По ее словам, пришло время продвигать долгосрочные программы и обеспечить экономическое развитие.
«Убеждена: если каждый, кто говорит об Арцахе, хотя бы раз за это время приедет в Арцах, останется здесь, он найдет, чем заняться, и за очень короткое время мы создадим совершенно иную реальность…», – отметила Тандилян.