Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) գազի ընդհանուր շուկայի մասին պայմանագիրը կարող է ստորագրվել 2022-ին։ Այդ մասին հայտարարել է ԵՏՀ նախագահի օգնական Իյա Մալկինան։
«Ինչ վերաբերում է գազի ընդհանուր շուկային, աշխատանքներն ընթանում են ըստ պլանի՝ շուկայի ձևավորման մասին միջազգային պայմանագիրը կարող է ստորագրվել արդեն 2022-ին, գրում է ՏԱՍՍ-ը։
Ըստ նրա, գազի ընդհանուր շուկայի շրջանակում կապահովվի այդ էներգառեսուրսը բորսայում գնելու հնարավորությունը։ Այդ նպատակով կընդունվի գազի բորսային սակարկման կարգը, որն այսօր արդեն մշակվում է մասնակից երկրների կառավարությունների և ազգային բորսաների հետ համատեղ։
Ավելի վաղ հայտարարվել էր, որ ԵԱՏՄ երկրները ձեռնամուխ են եղել գազի, նավթի և նավթամթերքի ընդհանուր շուկաների ձևավորմանը։ Ինչպես հայտարարել է ԵՏՀ ղեկավար Մյասնիկովիչը, ԵԱՏՄ անդամ երկրները պետք է միջազգային պայմանագիր կնքեն նավթի և նավթամթերի ընդհանուր շուկայի մասին մինչև 2023թ․ հունվարի 1-ը։ Գազի ընդդհանուր շուկան նախատեսվում է գործարկել 2025-ից։

Договор об общем рынке газа в Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС) может быть подписан в 2022 году. Об этом заявила в ходе брифинга помощник председателя Евразийской экономической комиссии (ЕЭК) Ия Малкина.
«Что касается общего рынка газа, работа идет по плану – международный договор о его формировании могут подписать уже в 2022 году», – сказала Малкина, пишет ТАСС.
По ее словам, в рамках общего рынка газа будет обеспечена возможность покупать этот энергоресурс на бирже. Для этого будет принят порядок биржевых торгов газом, который сегодня уже разрабатывается совместно с правительствами стран-участниц и национальными биржами.
Ранее сообщалось, что страны ЕАЭС приступили к формированию общих рынков газа, нефти и нефтепродуктов. Как заявлял глава Евразийской экономической комиссии Михаил Мясникович, страны Евразийского союза должны подписать международный договор об общем рынке нефти и нефтепродуктов до 1 января 2023 года. Общий рынок газа планируется запустить с 2025 года. В апреле сообщалось, что ЕЭК направила проект соглашения об общем рынке газа в страны ЕАЭС для внутригосударственного согласования.