Սեպտեմբերի 5-ին Աղթամար կղզու Սուրբ Խաչ եկեղեցում պատարագ կմատուցվի։ Այն սկսվելու է առավոտյան ժամը 09:00-ին:
Եկեղեցում ամենամյա պատարագի համար նախապատրաստություններն ավարտվել են: Այս մասին հայտնել է Վանի նահանգապետարանը՝ հիշեցնելով, որ տարվա մեջ մեկ անգամ կատարվող արարողությունն իրականացվում է Թուրքիայի մշակույթի և զբոսաշրջության նախարարության հատուկ թույլտվությամբ, գրում է Ermenihaber-ը:
Նոր տիպի կորոնավիրուսի համավարակով պայմանավորված պատարագին մասնակցելու համար կղզի թույլ կտան այցելել միայն սահամանափակ թվով հրավիրյալների և հավատարմագրված անձանց: Պատարագի ընթացքում՝ ժամը 09:00-12:00-ն, փակ է լինելու այցելուների համար:
10-րդ դարում Վասպուրականի թագավոր Գագիկ Արծրունու հրամանով կառուցված Աղթամարի Սբ Խաչ եկեղեցին 1113-1895թթ. եղել է Աղթամարի կաթողիկոսների նստավայրը: Կաթողիկոսության վերացումից հետո նրան պատկանող վանքերն ու եկեղեցիներն անցել են Պոլսի հայոց պատրիարքությանը։ Կղզին ու եկեղեցին լքվել է 1915թ. Հայոց ցեղասպանությունից հետո։
Թուրքիայի մշակույթի և զբոսաշրջության նախարարությունը 2005-ին ձեռնարկել էր Սբ Խաչ եկեղեցու վերականգնման աշխատանքները: 2007-ին եկեղեցին այցելուների համար բացվել էր որպես թանգարան:
95 տարվա դադարից հետո 2010-ից ի վեր ամեն տարվա սեպտեմբերին՝ Խաչվերացի տոնին հաջորդող կամ նախորդող կիրակի օրը, Սուրբ Խաչ եկեղեցում պատարագ է մատուցվում: Սակայն 2015-2017թթ. ընթացքում Թուրքիայի արևելյան որոշ շրջաններում քուրդ զինյալների և թուրքական զինուժի միջև պարբերական բախումների հետևանքով պատկան մարմինները պատարագ անցկացնել չէին արտոնել:

Завершена подготовка к ежегодной литургии к празднику Воздвижения честного и животворящего Креста Господня в храме Сурб Хач на острове Ахтамар озера Ван. Об этом сообщили в канцелярии губернатора Вана, напомнив, что церемония проводится один раз в год по специальному разрешению министерства культуры и туризма Турции.
Литургия состоится 5 сентября. Только ограниченное количество гостей и аккредитованных лиц будет допущено к посещению острова для участия в литургии из-за пандемии Covid-19. Он будет закрыт для посетителей во время литургии с 09:00 до 12:00, пишет Ermenihaber.
Церковь Сурб Хач на острове Ахтамар была построена в 915-921 гг по приказу царя Васпуракана Гагика Арцруни. Церковь построил известный архитектор, художник и скульптор Манвел (Монуэль). Остров и церковь были заброшены в 1915 году после Геноцида армян.
После 95-летнего перерыва ежегодно, начиная с 2010 года, в церкви Сурб Хач в сентябре, в воскресенье, следующее после праздника Воздвижения Креста Господня, отслуживается литургия.