20 Մարտ 2009 - 17:10 AMT
Գերմիջին կարգում (76,2 կգ) Եվրոպայի չեմպիոն, հայ բռնցքամարտիկ Կարո Մուրատը (Կարեն Մուրադյան), որ հանդես է գալիս Գերմանիայի դրոշի ներքո, 14 տարվա մեջ առաջին անգամ այցելել է հայրենիք: Կարոյի խոսքերով, նա իր եղբայրների հետ, որ նույնպես բռնցքամարտիկներ են, եկել է տեսակցելու իր հարազատներին:
«Մենք ժամանել ենք Հայաստան տեսնելու համար մեր պապիկին ու տատիկին, որոնք ապրում են Էջմիածնում: Մենք այստեղ երկու շաբաթ անցկացրեցինք եւ վաղը մեկնում ենք Գերմանիա: Մինչ Հայաստան գալը ես մտադիր էի հետս աշխարհի չեմպիոնի գոտին բերել, որ ցույց տամ իմ արդյունքներն իմ ժողովրդին, բայց չստացվեց: Իմ հաջորդ այցը դեռ չեմ ծրագրում, սակայն կարծում եմ, որ դա կլինի արդեն աշխարհի չեմպիոնի տիտղոսով»,-ասել է Եվրոպայի չեմպիոնը:
Նա նաեւ պատմել է բռնցքամարտով զբաղվելու պատճառների մասին: «Իմ ընտանիքը Գերմանիա տեղափոխվեց 1995թ.: 1997-ին ավագ եղբորս` Հովհաննեսի նախաձեռնությամբ ես ու մյուս եղբայրս սկսեցինք զբաղվել բռնցքամարտով: Ես հանդես էի գալիս սիրողական ռինգում եւ ավելի քան 120 մենամարտ անցկացրեցի, իսկ մասնագիտական բռնցքամարտում ելույթ ունեցա 2006թ., լուծելով քաղաքացիության հարցերը: Անցյալ տարի նվաճեցի Եվրոպայի չեմպիոնի տիտղոսը: Միավորներով հաղթանակը ինձ շնորհեցին: Անցած ամիս Սանավիայի հետ ռեվանշում ես պաշտպանեցի իմ տիտղոսը»,-պատմել է Կարոն:
«Թուրքերի հետ ես ունեցել եմ մենամարտեր, սակայն միշտ հաղթել եմ նոկաուտով: Սա, անշուշտ, կատակ է: Իսկ եթե լուրջ, իմ մենամարտերը միշտ անցել են լավ մթնոլորտում եւ ոչ մի քաղաքական ենթատեքստ չի եղել,-ասել է Կարոն: -Դեռեւս ինձ համար կարեւորը Եվրոպայի չեմպիոնի իմ տիտղոսի պաշտպանությունն է: Տարեկան ես պետք է երեք անգամ պաշտպանեմ իմ տիտղոսը: Երկրորդ մենամարտը տեղի կունենա մայիսին, հակառակորդը դեռեւս հայտնի չէ: Նրան կընտրի իմ մարզիչը` Ուլի Վեգները»,-ասել է բռնցքամարտիկը:
Կարո Մուրատը գերմանական «Sauerland Event» փրոմոութերական ընկերության անդամ է, նրան մարզում է Արթուր Աբրահամի մարզիչ Ուլի Վեգները: 25-ամյա բռնցքամարտիկը 19 մենամարտ է անցկացրել պրոֆեսիոնալ ռինգում, որոնցից 12-ն ավարտել է նոկաուտով: Կարոն երկու եղբայր ունի, որոնք եւս բռնցքամարտիկներ են: Ավագը, Հովհաննես Մուրադյանը 28 տարեկան է, նա սիրողական մակարդակով է զբաղվում սպորտով, միջին եղբայրը` Կոկոն (Գրիգոր Մուրադյան) Կարոյից մեծ 1 տարով: Նա միջին քաշի կատեգորիայի բռնցքամարտիկ է եւ նորեկ է պրոֆեսիոնալ բռնցքամարտում:

20 Март 2009 - 17:10 AMT
Чемпион Европы в суперсреднем весе (76,2кг), армянский боксер Каро Мурат (Карен Мурадян), выступающий под флагом Германии, впервые за последние 14 лет посетил свою родину. По словам Каро он со своими братьями, которые также боксеры, приехал повидаться с родственниками.
«Мы приехали в Армению, во-первых, чтобы увидеть своих бабушку и дедушку, которые живут в Эчмиадзине. Мы провели здесь две недели и завтра вновь отбываем в Германию. До приезда в Армению я хотел привезти с собой чемпионский пояс, чтобы показать результат моего труда своему народу, но не получилось. Следующий мой приезд пока не планирую, но думаю будет уже в качестве чемпиона мира. Вот тогда я обязательно привезу пояс», – поделился чемпион Европы.
25-летний боксер также рассказал о себе и своем увлечении боксом.
«Моя семья переехала в Германию в 1995 году. В 1997 по инициативе старшего брата Оганеса я и мой брат Коко начали заниматься боксом. Я выступал на любительском ринге и провел более 120 поединков, в профессиональном боксе дебютировал в 2006 году, после того, как решил проблемы с гражданством. В прошлом году отобрал титул чемпиона Европы у итальянца Кристиана Санавии. Победу по очкам судьи единогласно присудили мне. В прошлом месяце в матче-реванше с Санавией я защитил свой пояс в первый раз, мне была присуждена победа техническим нокаутом – Санавия отказался выйти на ринг в 9 раунде. Я – обладатель в прошлом вакантного регионального европейского пояса (EE-EU), которого удостоился, победив российского боксера Сергея Харченко», – отметил Каро.
Говоря о своих поединках, Каро также подчеркнул свои бои с турецкими боксерами.
«С турками у меня были бои, но я их всегда побеждал нокаутом. Это, конечно, шутка. А если серьезно, то наши бои проходили в прекрасной атмосфере и никакого политического подтекста и в помине не было, – сказал Каро, – что касается моей карьеры, то я постепенно подумываю о выступлениях за мировые пояса. Но окончательно это должен решить мой тренер. Пока для меня главное – это защита своего титула чемпиона Европы. В год я должен защищать свой титул три раза. Вторую защиту планируем провести в мае. Пока соперник неизвестен. Его должен выбрать мой тренер Ули Вегнер.», – добавил армянский боксер.
Каро Мурат состоит в немецкой промоутерской компании «Sauerland Event», его тренирует знаменитый тренер чемпиона IBF в среднем весе Артура Абрахама Ули Вегнер. 25-летний боксер на профессиональном ринге провел 19 боев, из которых 12 завершил нокаутом. У Каро два брата, которые также занимаются боксом. Старшему, Оганесу Мурадяну 28 лет, он любитель и не планирует переходить в профессиональный бокс, средний брат – Коко (Григор Мурадян), старше Каро на год. Он боксер первой средневесовой категории (69,85 кг.) и новичок в профессиональном боксе.