15 Սեպտեմբեր 2021 - 09:00 AMT
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Սերգեյ Վերշինինը և Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) նախագահ Պիտեր Մաուրերը քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղում առկա հումանիտար խնդիրները։
Հանդիպումը տեղի է ունեցել սեպտեմբերի 14-ին Ժնևում, տեղեկացնում է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են նաև հումանիտար իրավիճակը Աֆղանստանում, Սիրիայում և այլ տարածաշրջաններում, քննարկվել են ՌԴ և ԿԽՄԿ փոխգործակցության ամրապնդման գործնական ասպեկտները։
44-օրյա պատերազմից հետո միակ միջազգային կազմակերպությունը, որը գործունեություն է ծավալել Արցախում, Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն (ԿԽՄԿ) է։

15 Сентябрь 2021 - 11:18 AMT
14 сентября в Женеве встретились заместитель министра иностранных дел России Сергей Вершинин и президент Международного комитета Красного Креста (МККК) Петер Маурер. Об этом сообщает пресс-служба МИД РФ.
«В ходе встречи продолжилось детальное обсуждение текущей гуманитарной повестки в Афганистане, Сирии, Нагорном Карабахе, а также и в других регионах. В этом контексте были рассмотрены практические аспекты укрепления сотрудничества между Россией и МККК», – говорится в сообщении.
После 44-дневной войны в Нагорном Карабахе осенью 2020 года единственной международной организацией, действующей в Арцахе, является Международный комитет Красного Креста (МККК).