17 Սեպտեմբեր 2021 - 07:20 AMT
Սեպտեմբերի 16-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը Դուշանբերում հանդիպում է ունեցել Հնդկաստանի ԱԳ նախարար Սուբրամանյամ Ջայշանկարի հետ: Զրուցակիցները, ի թիվս այլ հարցերի, քննարկել են «Հյուսիս-Հարավ» միջազգային տրանսպորտային միջանցքի շուրջ ընթացիկ զարգացումները:
Արարատ Միրզոյանը Տաջիկստանի մայրաքաղաք Դուշանբեում մասնակցում է ՀԱՊԿ կառույցների աշխատանքներին։
Զրուցակիցներն անդրադարձել են երկկողմ օրակարգի լայն շրջանակի՝ գոհունակություն հայտնելով սերտ կապերի վրա հիմնված հայ-հնդկական ավանդական ջերմ հարաբերությունների բարձր մակարդակի առնչությամբ: Երկուստեք պատրաստակամություն է հայտնվել համագործակցությունը որակապես նոր մակարդակի բարձրացնել։
Կողմերը պայմանավորվածություն են ձեռք բերել բովանդակային քննարկումներ սկսել տարբեր ոլորտներում կոնկրետ ծրագրերի շուրջ համագործակցության մասին: Այս համատեքստում ընդգծվել է բարձր մակարդակի փոխայցելությունների ակտիվացման կարևորությունը:
Նախարարներ Միրզոյանն ու Ջայշանկարը գոհունակությամբ ընդգծել են միջազգային կառույցների շրջանակներում Հայաստանի և Հնդկաստանի միջև ձևավորված փոխաջակցությունը:
Հայաստանի և Հնդկաստանի ԱԳ նախարարներն անդրադարձել են տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգության հարցերի: Նախարար Միրզոյանն իր գործընկերոջն է ներկայացրել Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից ՀՀ ինքնիշխան տարածք ներթափանցելու արդյունքում ստեղծված իրավիճակը: Այդ համատեքստում նախարարը բարձր է գնահատել Հնդկաստանի սկզբունքային դիրքորոշումը, ինչպես նաև շարունակական աջակցությունը ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ և համապարփակ կարգավորմանը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում: Նախարար Միրզոյանը վերահաստատել է Ջամմուի ու Քաշմիրի հարցում Հնդկաստանին սատարելու Հայաստանի դիրքորոշումը։

16 сентября министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян встретился с главой МИД Индии Субраманьямом Джайшанкаром. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
Собеседники затронули широкий круг вопросов двусторонней повестки дня, выразив удовлетворение высоким уровнем традиционных армяно-индийских теплых отношений, основанных на тесных связях. Обе стороны выразили готовность поднять сотрудничество на качественно новый уровень.
Стороны договорились приступить к предметным обсуждениям сотрудничества по конкретным программам в различных сферах. В этом контексте была подчеркнута важность активизации взаимных визитов на высшем уровне.
Мирзоян и Джайшанкар с удовлетворением отметили сотрудничество Армении и Индии и в рамках международных структур. Министры обсудили и вопросы международного транспортного коридора Север-Юг.
Также были затронуты вопросы региональной и международной безопасности. Мирзоян проинформировал своего коллегу о ситуации, сложившейся в результате проникновения Вооруженных сил Азербайджана на суверенную территорию Республики Армения. В этом контексте министр высоко оценил принципиальную позицию Индии, а также ее неизменную поддержку мирного и всеобъемлющего урегулирования нагорно-карабахского конфликта в рамках сопредседателей Минской группы ОБСЕ. Мирзоян подтвердил позицию Армении о содействии Индии в вопросе Джамму и Кашмира.
Стороны также обсудили ситуацию в Афганистане.
Встреча глав МИД Армении и Индии состоялась в столице Таджикистана Душанбе. Арарат Мирзоян принимает участие в работе структур ОДКБ.