17 Սեպտեմբեր 2021 - 11:52 AMT
Ռազմարդյունաբերական ոլորտի ռուսական ORSIS ընկերությունը կրկին կհամագործակցի Հայաստանի հետ։ Այդ մասին հայտարարել է ընկերության գլխավոր կոնստրուկտոր Մաքսիմ Բայմետովը՝ հավելելով, որ Երևանի հետ նախապայմանագրային մի շարք բանակցություններ են ընթանում։
ORSIS-ը «Արդյունաբերական տեխնոլոգիաներ» ընկերությունների խմբի անդամ է։
Նա ասել է, որ «Արմիա-2021 ցուցահանդեսում ընկերության ղեկավարությունը հանդիպել է ՀՀ ՊՆ պատվիրակության հետ, որը գլխավորում է պաշտպանության նախարար Արշակ Կարապետյանը, գրում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Մեր գործընկերները մեծապես հետաքրքրված են ORSIS-ի արտադրած սպառազինության ամբողջ շարքով, այդ թվում՝ հեռանկարային նմուշներով։ Կարելի է ասել, որ ORSIS-ը նոր, դրական էջ է բացում հայկական կողմի հետ համագործակցության ոլորտում»,-ասել է նա։
2019-ին հայտնի դարձավ, որ «Ունիկում Ինժիներինգ» ՍՊԸ-ն, որը տարիներ շարունակ ՀՀ պաշտպանության նախարարությանը մատակարարել է գիշերային տեսադիտման հատուկ սարքեր, բացահայտել և պաշտպանության այն ժամանակվա նախարար Դավիթ Տոնոյանին է փոխանցել ORSIS ընկերության առաջարկած գիշերային տեսադիտման սարքերի և ջերմատեսիլ նշանոցներում առկա տեխնիկական խնդիրները: Մասնավորապես, նշվում էր, որ ORSIS-ը ռազմականի փոխարեն ՊՆ-ին փորձել է մատակարարել որսորդական տեսադիտման սարքավորումներ, ինչը զինվորների կյանքի համար կարող է սպառնալիք լինել: Տոնոյանն ասել էր, որ հանցավոր արարք է եղել, բայց թե ում կողմից և ինչ ծավալի՝ կպարզեն քննչական մարմինները։
2019-ի օգոստոսին պաշտպանության նախարարությունը հրաժարվել է ընդունել ORSIS-ի մի քանի միլիոն դոլարի գիշերային տեսադիտման հատուկ սարքերը: Արդյունքում ընկերության հայաստանյան ներկայացուցչությունը դիմել էր ՀՀ քննչական կոմիտե, ինչի հիման վրա քրեական գործ էր հարուցվել ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 376-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցագործության («Ծառայության նկատմամբ պետի կամ պաշտոնատար անձի անփույթ վերաբերմունքը») հատկանիշներով”

17 Сентябрь 2021 - 11:51 AMT
Армения ведет предконтрактные переговоры с компанией ORSIS («Оружейные системы», входит в группу компаний «Промышленные технологии») о приобретении вооружения. Об этом сообщил главный конструктор предприятия ORSIS Максим Байметов, пишет РИА Новости.
«На выставке Армия-2021 руководство компании встретилось с делегацией армянского военного ведомства, возглавляемой новым министром обороны Аршаком Карапетяном. Наши партнеры выразили живой интерес ко всей представляемой линейке оружия ORSIS, в том числе к перспективным образцам. Сегодня ведется ряд предконтрактных переговоров с Ереваном, и можно сказать, что ORSIS открыла новую, позитивную страницу в сотрудничестве с армянской стороной», – отметил он.
Ранее глава Федеральной службы по военно-техническому сотрудничеству РФ Дмитрий Шугаев сообщил, что в рамках международной военно-технической выставки «Армия-2021» в Москве Армения заключила с российскими компаниями контракт на поставку вооружений.
После посещения выставки в Москве и встречи с руководителями российских военно-промышленных компаний министр обороны Армении Аршак Карапетян сделал примечательное заявление о том, что Армения отказалась от приобретения старого вооружения и планирует закупить новое высококачественное оружие.