21 Սեպտեմբեր 2021 - 12:34 AMT
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն ՀՀ Անկախության օրվա առիթով շնորհավորական ուղերձներ է հղել ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանին և վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին։
Լուկաշենկոն նշել է, որ անկախության 30 տարում ՀՀ-ն և Բալռուսը պահպանել և ամրապնդել են երկկողմ կապերը:
«Վստահ եմ, որ մեր պատմական բարեկամական հարաբերությունները, միջանձնային շփումները, հիմնված վստահության վրա, և արդյունավետ գործակցությունը տարբեր ինտեգրացիոն ձևաչափերում առաջիկայում ևս ամուր հիմք կհանդիսանան կառուցողական քաղաքական երկխոսության, խոստումնալից տնտեսական և հումանիտար նախագծերի իրականացմանը՝ ի բարօրություն երկու երկրների»,-ասվում է նախագահ Սարգսյանին ուղղված ուղերձում, տեղեկացնում է «Բելտա» գործակալությունը։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին հասցեագրված ուղերձում ասվում է, որ Մինսկի և Երևանի երկարաժամկետ արդյունավետ համագործակցությանը միշտ հատուկ է եղել հարգանքն ու ավանդական բարեկամական և հուսալի հարաբերությունները խորացնելու ձգտումը։
«Վստահ եմ, որ Ձեր ակտիվ աջակցությամբ Բելառուսն ու Հայաստանը ի վիճակի կլինեն լիարժեք օգտագործելու երկկողմ գործակցության ամբողջ ներուժը՝ հարստացնելով այն հաջող գործակցության նոր օրինակներով, որը կծառայի մեր ժողովրդների շահերին»,-գրել է Լուկաշենկոն։

Президент Белоруссии Александр Лукашенко по случаю Дня Независимости Армении направил президенту Армену Саркисяну и премьер-министру Николу Пашиняну поздравительные послания.
Лукашенко подчеркнул, что за 30 лет независимости Белоруссия и Армения сохранили и укрепили двусторонние связи.
«Уверен, что наши исторические дружеские отношения, межличностные контакты, основанные на доверии, и эффективное сотрудничество в различных интеграционных форматах и впредь будут служить прочной основой для конструктивного политического диалога, реализации многообещающих экономических и гуманитарных проектов во благо двух стран»,- говорится в поздравительном послании Саркисяну.
В послании к Пашиняну Лукашенко подчеркнул, что долгосрочному эффективному сотрудничеству между Минском и Ереваном всегда было присуще уважение и стремление к углублению традиционных дружественных и надежных отношений.
«Уверен, что при вашей активной поддержке Беларусь и Армения будут в состоянии полноценно использовать весь потенциал двустороннего сотрудничества, обогащая его новыми примерами успешного взаимодействия, которое будет служить интересам наших народов», – написал Лукашенко.