Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, հերթական անգամ սատարելով Արցախի դեմ Բաքվի ագրեսիային, ՄԱԿ ամբիոնից հայտարարել է, թե «Ադրբեջանն օգտվել է ինքնապաշտպանության իր իրավունքից և վերջ է դրել օկուպացիային՝ ըստ ՄԱԿ ԱԽ բանաձևերի», որոնք տարիներով չեն կատարվել։
Նա ասել է, թե վերջին շրջանում «Կովկասում կարևոր քայլեր են կատարվել խաղաղության և կայունության ապահովման համար», գրում է Apa.az-ը։
«Այդ իրադարձությունները հնարավորությունների նոր պատուհան են բացում տարածաշրջանում տևական խաղաղության հաստատման համար։
Ավելի վաղ հայտնի դարձավ, որ ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը և Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլութ Չավուշօղլուն ՄԱԿ Գլխավոր վեհաժողովի 76-րդ նստաշրջանի շրջանակում քննարկել են նաև իրավիճակը Լեռնային Ղարաբաղում։ Այդ մասին հայտարարել է ԱՄՆ Պետքարտուղարության բարձրաստիճան պաշտոնյան։ Ըստ Պետդեպի ներկայացուցչի, նրանք բավականին տևական զրույց են ունեցել Կովկասի՝ Հայաստանի, Ադրբեջանի և Լեռնային Ղարաբաղի մասին:

22 Сентябрь 2021 - 09:07 AMT
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган в своем обращении к мировому сообществу с трибуны Генеральной Ассамблеи ООН в очередной раз поддержал военную агрессию Азербайджана против Нагорного Карабаха, заявив, что в войне осенью 2020 года «Азербайджан, воспользовавшись своим правом на самооборону и реализуя невыполненные резолюции Совета Безопасности ООН, положил конец оккупации своих территорий».
По словам Эрдогана, с точки зрения обеспечения мира и стабильности на Кавказе в последнее время были предприняты важные шаги, пишет Apa.az.
«Этот процесс также позволяет открыть новые возможности для установления прочного мира в регионе. Турция намерена поддержать каждый позитивный шаг, который предпримут стороны», – заявил Эрдоган.
Во время 44-дневной войны в Арцахе осенью 2020 года Турция оказала Азербайджану военную помощь, предоставив живую силу и военную технику, а также с разных трибун заявляя о полной поддержке действий Баку. Кроме того, Турция переправила в регион наемников-террористов, которые на стороне Азербайджана сражались против Армении и Арцаха, в войне участвовали также турецкие истребители.