22 Սեպտեմբեր 2021 - 11:45 AMT
Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին և Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը ՄԱԿ ԳՎ 76-րդ նստաշրջանի ընթացքում քննարկել են իրավիճակը Հարավային Կովկասում, մասնավորապես՝ Հայաստանում և Ադրբեջանում։
«Բանակցություններն առնչվել են տարածաշրջանային իրադարձություններին։ Ըստ Իրակլի Ղարիբաշվիլիի, Վրաստանի կարևորագույն նպատակը տարածաշրջանում խաղաղությանն ու կայունությանն աջակցելն է և երկիրը պատրաստ է իր խաղաղարար գործառույթը կատարել կովկասյան տարածաշրջանում երկարաժամկետ խաղաղության և կայունության համար», – տեղեկացնում է Վրաստանի վարչապետի մամուլի ծառայությունը։
Ղարիբաշվիլին և Էրդողանն անդրադարձել են նաև Վրաստանի միջնորդությամբ Ադրբեջանի կողմից ականապատ դաշտերի քարտեզի դիմաց 15 հայ զինվորականներին Հայաստանին փոխանցելու թեմային։ Նրանք նշել են, որ այդ փոխանակումը «լավ հիմք է հարևանների միջև համագործակցության համար»:
Էրդողանը հայտարարել է, որ Թուրքիան Վրաստանին համարում է տարածաշրջանային համագործակցության առացնք և պատրաստակամ է սատարելու յուրաքանչյուր եռակողմ ձևաչափի, այդ թվում՝ Վրաստան-Ադրբեջան-Հայաստան ձևաչափին։
«Ասվածի շրջանակում շատ կարևոր է եռակողմ գործակցությունն Ադրբեջանի հետ։ Թուրքիան սատարում է ցանկացած եռակողմ գործակցությանը, լինի դա Վրաստան-Ադրբեջան-Հայաստան թե Վրաստան-Ադրբեջան-Թուրքիա»,-ասել է Էրդողանը։
Ավելի վաղ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել էր, որ Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին փոխանցել է իրեն հանդիպման մասին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի առաջարկը։ Այդ մասին Էրդողանը հայտարարել է օդանվակայանում Նյու Յորք մեկնելուց առաջ տված մամուլի ասուլիսի ժամանակ։

22 Сентябрь 2021 - 12:11 AMT
Премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили и президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган провели переговоры, в ходе которых они обсудили ситуацию на Южном Кавказе, в частности – в Армении и Азербайджане.
Встреча прошла на полях 76-й сессии Генассамблеи ООН.
«Речь коснулась событий, развивающихся в регионе. По заявлению Ираклия Гарибашвили, важнейшей целью Грузии является поддержка мира и стабильности в регионе, и страна готова выполнить свою миротворческую функцию для долгосрочного мира и стабильности в кавказском регионе», – говорится в сообщении пресс-службы премьера Грузии.
Лидеры обеих стран также коснулись темы передачи Азербайджаном Армении 15 армянских военных в обмен на карты минных полей. Процесс состоялся в июле при посредничестве Грузии. Как подчеркнуто в сообщении, Гарибашвили и Эрдоган отметили, что состоявшийся обмен «является хорошей основой для сотрудничества между соседями».
Эрдоган заявил, что Турция считает Грузию ключом регионального сотрудничества и выражает готовность поддержать любой трехсторонний формат, в том числе и Грузия – Азербайджан – Армения.
«В рамках указанного очень важным является трехстороннее сотрудничество с Азербайджаном. Мы, Турция, поддерживаем любое трехстороннее сотрудничество, будь то Грузия – Азербайджан – Армения или Грузия – Азербайджан – Турция», – сказал Эрдоган.