27 Սեպտեմբեր 2021 - 06:36 AMT
Մեկ տարի առաջ այս օրը՝ սեպտեմբերի 27-ին, Ադրբեջանը լայնածավալ ագրեսիա սկսեց Արցախի Հանրապետության դեմ՝ Թուրքիայի բացահայտ աջակցությամբ։ Ադրբեջանա-թուրքական զորքերի թիրախում էին ոչ միայն հայկական զորքերն ու ռազմական օբյեկտները, այլև քաղաքացիական շենքերն ու շինությունները, նույնիսկ դպրոցներն ու մանկապարտեզները, ինչպես նաև մշակութային և պատմական կոթողներն ու օբյեկտները։
ժամը 11:00-ին Հայաստանում և Արցախում կհայտարարվի մեկ րոպե լռություն՝ ի հիշատակ 44-օրյա պատերազմում զոհված հայորդիների։
Պատերազմը նշանակալի էր ԱԹՍ-ների, նորագույն տեխնիկայի և ծանր հրետանու լայնամասշտաբ ռազմական կիրառմամբ։
Դրա արդյունքում հայկական կողմը մեծաթիվ մարդկային կորուստներ ունեցավ, մեծ են նաև տարածքային կորուստները՝ Ադրբեջանի հսկողությանն անցան ԼՂԻՄ հարակից տարածքները, ինչպես նաև Հադրութն ու Շուշին։
Նոյեմբերի 10-ին Հայաստանի, Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարներ Նիկոլ Փաշինյանը, Վլադիմիր Պուտինը և Իլհամ Ալիևը եռակողմ հայտարարություն ստորագրեցին, ըստ որի՝ հայկական ուժերի հսկողության տակ մնացած Արցախի տարածքում տեղակայվեցին ռուս խաղաղապահներ։
Հայտարարության համաձայն՝ հայկական կողմը ըստ ժամանակացույցի դուրս բերեց զորքերն ու Ադրբեջանին հանձնեց Աղդամի, Քարվաճառի, Քաշաթաղի (Լաչինի) շրջանները, որոնք ադրբեջանական զորքերը չէին գրավել պատերազմական գործողությունների արդյունքում։ Կապը ՀՀ և Արցախի միջև իրականացվում է Լաչինի միջանցքով։
Ադրբեջանը մինչ օրս չի կատարել եռակողմ հայտարարության ամենակարևոր կետերից մեկը՝ գերիների վերադարձը։ Մինչև օրս Ադրբեջանը ՀՀ-ին է հանձնվել գերեվարված ընդհանուր 108 զինծառայող և քաղաքացիական, մի մասին՝ հայկական կողմից տրամադրված ականապատման քարտեզների դիմաց։ Մինչ օրս Բաքուն հրաժարվում է հրապարակել նրանց հստակ թիվն ու գտնվելու վայրը։
Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ագրեսիվ պատերազմի հետևանքով Արցախի Հանրապետությունում և ՀՀ-ում զոհված զինծառայողների և քաղաքացիական անձանց ընդհանուր թիվը 3781 է։ 2021-ի սեպտեմբերի 27-ի դրությամբ անհետ կորած է 231 զինծառայող և 22 քաղաքացիական անձ։

27 Сентябрь 2021 - 08:47 AMT
Азербайджано-турецкие войска наносили удары не только по армянским войскам и военным объектам, но и по гражданским зданиям и инфраструктурам, даже школам и детским садам, а также по культурным и историческим памятникам и объектам.
Война отметилась широкомасштабным использованием беспилотников, современного военного оборудования и тяжелой артиллерии.
В результате армянская сторона понесла большое количество жертв, в том числе большие территориальные потери: территории, прилегающие к Нагорно-Карабахской автономной области, а также Гадрут и Шуши перешли под контроль Азербайджана.
Война сопровождалась военными преступлениями со стороны азербайджанцев. Вскоре после начала боевых действий в Сети стали распространяться кадры, на которых азербайджанские военные с гордостью совершают военные преступления, расстреливая армянских военнопленных, отрезая им уши, пытая и издеваясь над ними, обезглавливая людей, оскверняя тела погибших и пр.
10 ноября 2020 года лидеры Армении, России и Азербайджана Никол Пашинян, Владимир Путин и Ильхам Алиев подписали трехстороннее заявление, согласно которому российские миротворцы размещены на территории Арцаха, находящейся под контролем армянских сил.
Азербайджан все еще не выполнил один из важнейших пунктов трехстороннего заявления – возвращение пленных. На сегодняшний день Азербайджан передал Армении 108 пленных гражданских и военнослужащих в обмен на минные карты, предоставленные армянской стороной. По сей день в Баку отказываются раскрывать точное количество и местонахождение армянских пленных.
В результате военной агрессии, развязанной Азербайджаном, общее количество военнослужащих и мирных жителей, погибших в Республике Арцах в Республике Армения, составляет 3781 человек. По состоянию на 27 сентября 2021 года пропавшими без вести считаются 231 военнослужащий и 22 гражданских лица.