29 Սեպտեմբեր 2021 - 07:43 AMT
Արցախի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանյանը հրապարակել է քաղաքացիական անձանց սպանության դեպքերի վերաբերյալ զեկույցի թարմացված տարբերակը՝ հակիրճ նկարագրություններով։
Մինչև 2021թ․ սեպտեմբերի 27-ը հավաքագրված տվյալներով պարզվել է Ադրբեջանի ԶՈւ կողմից սպանված 80 քաղաքացիական անձանց ինքնությունը։ 42-ը սպանվել են ադրբեջանական զինված ուժերի հեռահար հարվածների հետևանքով, իսկ 38-ը` գերության կամ առնվազն Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո՝ ֆիզիկական բռնության, դանակահարության, գլխատման, հրազենային մերձակա կրակոցի և այլ անմիջական միջոցների կիրառմամբ: 80 զոհից 68-ը տղամարդիկ են, 12-ը` կանայք։
52 քաղաքացիական սպանվել է բնակության վայրում, 15-ը` հասարակական, 11-ը` աշխատանքի, 1 հոգի` ադրբեջանական բանտում։ Քաղաքացիական զոհերի թվում մեծամասնություն են կազմում 63 և ավելի տարիք ունեցող անձինք։
ԱՀ ՄԻՊ-ն արձանագրել է նաև 163 քաղաքացիական անձի վիրավորման դեպք, որոնց զգալի մասը տեղի է ունեցել այլ անձանց մահվան հանգեցրած հարվածների հետևանքով:
Ադրբեջանական օկուպացիայի տակ հայտնված տարածքներից երկու տասնյակ քաղաքացիական անձանց ճակատագիրը դեռևս մնում է անհայտ։
Ներկայացվել են միայն անառարկելի հիմքերով ապացուցված դեպքերը։ Յուրաքանչյուր քաղաքացիական զոհի սպանության հանգամանքների վերաբերյալ զեկույցում ներկայացված է հակիրճ նկարագրություն։ Զեկույցը պատրաստվել է փակ և հրապարակային տարբերակով։ Փակ զեկույցում ավելացված են բազմաթիվ լուսանկարներ՝ ներկայացնելով զոհերին մահից առաջ ու հետո:
Հրապարակային զեկույցը պատրաստվել է առանց լուսանկարների՝ հաշվի առնելով դրանցում առկա դաժան ու զգայուն պատկերները:
Զեկույցի փակ տարբերակն ուղարկվել է միջազգային համապատասխան կառույցներին:
Զեկույցում ամփոփվել են 2020թ. սեպտեմբերի 27-ից մինչև 2021թ․սեպտեմբերի 27-ը ընկած ժամանակահատվածում Արցախի ՄԻՊ աշխատակազմի փաստահավաք աշխատանքների արդյունքում հավաքագրված տվյալները Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից Արցախի քաղաքացիական բնակավայրերի թիրախավորման և ներխուժման հետևանքով զոհված քաղաքացիական անձանց վերաբերյալ։

29 Сентябрь 2021 - 10:16 AMT
Жертвами преступных действий азербайджанской стороны во время войны в Нагорном Карабахе стали 80 гражданских лиц, 42 из них погибли от дальних ударов, 38 – в азербайджанском плену, 12 из убитых – женщины, 68 – мужчины. Об этом сообщил омбудсмен Республики Арцах Гегам Степанян.
«С самого начала и на всем протяжении войны азербайджано-турецкие силы сознательно, без различия наносили удары почти по всем мирным населенным пунктам в Арцахе, включая столицу Степанакерт и все густонаселенные общины. С применением запрещенного оружия азербайджанская сторона наносила удары по гражданской инфраструктуре и находящимся под особой защитой в соответствии с международным правом объектам – школам, детским садам, больницам, машинам скорой помощи и другим объектам гуманитарного назначения», – отметил омбудсмен.
52 мирных жителя погибли на месте жительства, 15 – в общественном месте, 11 – на месте работы, 1 человек – в азербайджанской тюрьме. Большинство жертв среди гражданского лиц – люди старше 63 лет.
По словам омбудсмена, 163 мирных жителя получили ранения различной степени тяжести. Судьба около 20 гражданских лиц до сих пор остается неизвестной.
Доклад подготовлен в закрытой и публичной версиях. В закрытый доклад добавлено много фотографий жертв до и после их смерти. Публичный доклад подготовлен без фотографий, с учетом проявления в них особой жестокости.