1 Հոկտեմբեր 2021 - 06:37 AMT
Ռուսական կողմը շարունակում է աշխատել Բաքվի և Երևանի հետ հայ ռազմագերիների հայրենադարձման ուղղությամբ՝ Ադրբեջանին ականապատ տարածքների քարտեզների տրամադրման դիմաց։ Այդ մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ Տեղեկատվության և մամուլի դեպարտամենտի տնօրենի տեղակալ Ալեքսեյ Զայցևը։
«Շարունակում ենք աշխատանքն ականապատ տարածքների քարտեզների դիմաց հայ ռազմագերիների վերադարձի ուղղությամբ: Համոզված ենք, որ այդպիսի հարցերի շուտափույթ և վերջնական լուծումը կնպաստի Երևանի և Բաքվի միջև հարաբերությունների առողջացմանը»,- ասել է նա, գրում է ՏԱՍՍ-ը։ https://tass.ru/politika/12546925
Զայցևը նշել է, որ Մոսկվան այդ ուղղությամբ իր աշխատանքում առաջնորդվում է ՌԴ, Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի և 2021-ի հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարություններով, որոնք «ապագայում նմանօրինակ ողբերգական իրադարձություների բացառման հուսալի երաշխիքն են»:
«Տարածաշրջանում իրավիճակի կայունացմանն ուղղությամբ իր ջանքերում Ռուսաստանը շեշտը դնում է եռակողմ համաձայնագրերից բխող խնդիրների իրագործման վրա»,- ասել է Զայցևը։
Ադրբեջանը մինչ օրս չի հայտնել իր մոտ պահվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց հստակ թիվն ու գտնվելու վայրը։

1 Октябрь 2021 - 10:35 AMT
Российская сторона продолжает работать с Ереваном и Баку над возвращением армянских военнопленных в обмен на передачу Азербайджану карт минных полей и рассчитывает, что это поможет в оздоровлении отношений двух стран. Об этом заявил на брифинге заместитель Директора департамента информации и печати МИД РФ Алексей Зайцев.
«Продолжаем работу по возвращению армянских военнопленных в обмен на карты минных полей. Убеждены, что скорейшее и окончательное устранение этих раздражителей будет способствовать оздоровлению отношений Еревана и Баку», – сказал он, пишет ТАСС.
Зайцев отметил, что Москва в своей работе на этом направлении исходит из трехстороннего заявления лидеров России, Армении и Азербайджана от 10 ноября 2020 года и 11 января этого года, которые «выступают надежной гарантией недопущения подобных трагических событий в будущем». «В своих усилиях по стабилизации ситуации в регионе Россия делает акцент на реализации задач, вытекающих из данных трехсторонних соглашений, продвижении вперед по всем направлениям», – подчеркнул он.